Putin kritizuje správanie Washingtonu ohľadom Severnej Kórei

VLADIVOSTOK – Severná Kórea uskutočňuje veľké kroky smerom k denuklearizácii Kórejského polostrova, avšak Washington na to nereaguje a namiesto toho predkladá nekonečné požiadavky. Vyhlásil to v stredu ruský prezident Vladimir Putin na rokovaní Východného ekonomického fóra (VEF) vo Vladivostoku.

Spojené štáty a Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) rokujú o severokórejskom jadrovom programe od júnového stretnutia vodcu KĽDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Singapure, hoci výsledky tohto summitu sú kritizované za nedostatok detailov o spôsobe, akým sa má Pchjongjang vzdať jadrových zbraní.

Putin uviedol, že KĽDR podnikla v tomto ohľade pozitívne opatrenia a teraz čaká na odpoveď. Dodal, že je kontraproduktívne, ak jedna strana robí veľa a druhá nič. „Ak Severná Kórea urobí niečo smerom k denuklearizácii, očakáva recipročné kroky a nie nekonečné požiadavky na celkové odzbrojenie,“ uviedol Putin, ktorého cituje agentúra Reuters.

Podľa ruského prezidenta je tiež dôležité, aby Severná Kórea dostala medzinárodné záruky ohľadom svojej bezpečnosti. Putin vo Vladivostoku ďalej vyhlásil, že Kim Čong-un môže prísť na návštevu Ruska v akomkoľvek termíne, ktorý mu bude vyhovovať. Kim má podľa Bieleho domu zároveň záujem o druhé stretnutie s Trumpom.

Viac o téme: KĽDR, Vladimir Putin

Súvisiace články