Politika Zahraničné

Putin spravil z Vladivostoku hlavné mesto východu krajiny

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, na základe ktorého sa presúva hlavné mesto Ďalekovýchodného federálneho okruhu z Chabarovska do Vladivostoku. Oznámilo to vo vyhlásení tlačové centrum Kremľa, ktoré cituje agentúra TASS.

Daný dokument aktualizuje dekrét z mája 2000, ktorý obsahuje zoznam federálnych okruhov Ruska a ich hlavných miest. Ďalekovýchodný federálny okruh je s rozlohou takmer sedem miliónov štvorcových kilometrov najväčším federálnym okruhom v krajine. Žije v ňom 8,3 milióna obyvateľov.

“Hlava prezidentskej administratívy Ruska dostala pokyn na vykonanie nevyhnutných organizačných a personálnych opatrení, ktoré sa vzťahujú na presun strediska Ďalekovýchodného federálneho okruhu do Vladivostoku,” uvádza sa v dekréte.

Ďalekovýchodný federálny okruh je zdrojom obrovského prírodného bohatstva. Nachádzajú sa tu ložiská zlata, diamantov, rúd, ropy a zemného plynu. Krajina je bohatá na lesy, veľké množstvo živočíchov a rastlín. Tvoria ho tri kraje, tri oblasti, jedna republika, jeden autonómny okruh a jedna autonómna oblasť.