Politika Kauzy Domáce

Radičová skončila na polícii. Vypovedala v jednej z najväčších káuz jej vlády

Radičová vypovedala na NAKA, dôkazy o kupovaní poslancov pri voľbe GP nemá. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Expremiérka Iveta Radičová vypovedala v stredu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v súvislosti s podozrením z kupovania hlasov poslancov pri voľbe generálneho prokurátora z roku 2010.

 

Hovorila o motíve, ktorý bol za situáciou v Národnej rade (NR) SR, o vtedajších rokovaniach, o možnosti pádu vlády či vyhrážkach o jej zavraždení. Povedala to novinárom po vypočúvaní s tým, že nemá dôkazy o kupovaní hlasov poslancov.

Pripomenula, že vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku si vo funkcii naďalej v tom čase želal Smer-SD, ktorému na jeho zvolenie chýbali hlasy. Radičová nemá dôkaz o kupovaní hlasov, ale vie “že bol ťažký súboj na zvolenie Dobroslava Trnku opätovne do funkcie”.

Zdôraznila, že voľba generálneho prokurátora bola pre ňu principiálna. Poukázala na prepojenia na ekonomické záujmy. Tie sa podľa nej po rokoch potvrdili.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal znova vyšetrovať údajné kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2012. Informácie o korupcii má z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Pri vtedajšej voľbe navrhol na post generálneho prokurátora Dobroslava Trnku poslanec SDKÚ Stanislav Janišjednej z najv.

Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) SR 9. mája 2011 potvrdil, že polícia zastavila trestné stíhanie týkajúce sa podozrenia z kupovania hlasov poslancov pri novembrovej voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR v roku 2010. Polícia stíhanie zastavila z dôvodu, že skutok sa nestal.