Zahraničné Top

Radikáli nielen na Slovensku: Európu pohlcuje extrémizmus!

BRATISLAVA – Výsledky sobotňajších volieb ukázali, že ani Slovensku sa nevyhla vlna, ktorá spopularizovala nacionalistické či extrémne pravicové hnutia. Množstvo takýchto strán, ktoré usilujú o priazeň sympatizantov a neskôr aj hlasy voličov, nájdeme roztrúsené po celej Európe. Charakterizované sú odporom k Európskej únii, migrantom, alebo aj príklonom k neonacizmu či fašizmu.

Pozrite sa, aké sú najvýraznejšie krajne pravicové strany a hnutia na starom kontinente.

Maďarsko – Jobbik

Jobbik
Jobbik

S extrémistami majú bohaté skúsenosti naši južní susedia. Čoraz väčšej podpore sa teší ultrapravicové hnutie Jobbik, ktoré vzniklo v roku 2003 a pred šiestimi rokmi sa dokonca dostalo aj do parlamentu. Vo voľbách v roku 2014 ho podporilo dokonca 20% Maďarov. Stranu si môžete pamätať napríklad kvôli antisemitským názorom, odmietaním Trianonu a v spojitosti s nechválne známou polovojenskou organizáciou Maďarská garda, tá je však od júla 2009 zakázaná.

Francúzsko – Národný front

Marine Le Penová
Marine Le Penová

Napraviť svoju reputáciu sa usiluje francúzska krajne pravicová strana Národný front (Front national). Strana, ktorá funguje už od roku 1973, sa pod vedením Marine Le Penová usiluje o väčší prienik medzi Francúzov. Le Penová to berie vážne, veď minulý rok zo strany vyhodila ľudí s neonacistickou povesťou a dokonca aj otca, jej zakladateľa, pretože sa nevhodne vyjadril o plynových komorách.

Zdá sa, že toto úsilie prináša aj ovocie. V prvom kole minuloročných regionálnych volieb získala strana  najviac hlasov, hoci v druhom už pohorela. Podľa prieskumov by Le Penová mohla budúci rok dokonca uspieť v prezidentských voľbách. Strana odmieta migrantov, žiada odchod Francúzska z EÚ a zrušenie eura.

Grécko – Zlatý úsvit

Zlatý úsvit
Zlatý úsvit

Nacionalisti majú zastúpenie aj v Grécku. Korene krajne pravicovej strany Zlatý úsvit siahajú až do roku 1980, no až v posledných rokoch sa stala mediálne známejšou a obľúbenejšou aj medzi samotnými Grékmi. Svojich voličov láka najmä na negatívny postoj voči utečencom a Európskej únii, čo jej v minuloročných predčasných voľbách zabezpečilo 6,28% hlasov a 17 mandátov v parlamente.

Médiá ju často označujú aj za fašistickú a neonacistickú. Na čele Zlatého úsvitu stojí kontroverzný Nikolaos Michaloliakos, ktorý je stíhaný za podiel na vražde antifašistického hudobníka Pavlosa Fyssasa z roku 2013. Okrem neho odsúdili jedného z členov strany na 21 rokov za pokus o vraždu troch śtudentov, problémy so zákonom mali aj ďalší straníci.

Nemecko – Pegida

Pegida
Pegida

Ide o vlastenecké hnutie, ktoré pôvodne vzniklo v októbri 2014 ako udalosť na Facebooku. Pegida je skratka pre Európskych patriotov proti islamizácii Západu (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes).

V januári 2015 už na protestoch v Drážďanoch demonštrovalo takmer 25 tisíc ľudí, čo prekvapilo aj lídra hnutia, 43-ročného majiteľa PR agentúry a aktivistu Lutza Bachmanna. K najvýraznejším požiadavkám hnutia je treba spomenúť odpor voči politickej korektnosti či sprísnenie existujúcej migračnej a azylovej politiky.

Medzi ďalšie významné strany, ktoré sa radia ku krajnej pravici, patria aj Švédski demokrati, strana Fíni, ukrajinská Svoboda, Liga severu v Taliansku, holandská Strana slobody či Ataka v Bulharsku.

Zdroj: glob.sk, Foto: SITA