Politika Zahraničné

Rakety zasiahli základňu v Iraku, kde pôsobia koaliční vojaci

Ilustračná foto: TASR / AP

BAGDAD – Dve rakety zasiahli vojenskú základňu v Iraku, na ktorej pôsobia vojaci koalície vedenej Spojenými štátmi a inštruktormi NATO. Informovala o tom v utorok agentúra AFP, podľa ktorej ide už o tretí takýto útok v priebehu týždňa.

 

Terčom najnovšieho útoku, ku ktorému došlo v pondelok neskoro večer, bola základňa Bismája, ktorá sa nachádza južne od irackej metropoly Bagdad. Informovala o tom iracká armáda, ktorá však neuviedla, či si útok vyžiadal aj nejaké obete na životoch alebo zranených.

Na základni Bismája pôsobia španielski vojaci, ktorí sú súčasťou medzinárodnej koalície pod vedením USA, zameranej na boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Na základni operujú aj vojenskí inštruktori Severoatlantickej aliancie.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo varoval v pondelok Irak, že Spojené štáty podniknú “nevyhnutné” odvetné kroky v prípade ďalších útokov na Američanov v krajine. Uviedol to po dvoch raketových útokoch z 11. a 14. marca na základňu Tádží severne od Bagdadu, ktoré si vyžiadali zranenia aj obete na životoch.

O život pri nich prišli dvaja Američania a jeden Brit pôsobiaci v koalícii vedenej Spojenými štátmi, ktorá irackým silám pomáha v boji proti džihádistom. Zranenia utrpelo ďalších minimálne 17 ľudí vrátane Američanov, Britov a Poliakov.

USA ako odvetu vykonali sériu náletov na proiránske šiitské milície na juhu Iraku, ktoré Washington viní zo zodpovednosti za útoky. Tieto milície napojené na Irán sa k útokom oficiálne neprihlásili.