Spoločnosť Politika Zahraničné

Rakvu s Bushovým telom bude sprevádzať aj jeho asistenčný pes Sully

Na archívnej fotografii z 25. júna je George H.W. Bush, Bill Clinton a asistenčný pes Sully. (TASR/AP)

WASHINGTON – Krátko po tom, ako sa objavila správa o úmrtí exprezidenta USA Georgea H.W. Busha, zverejnil jeho hovorca fotografiu psa Sullyho, ako leží pri rakve s telesnými pozostatkami zahalenej americkou vlajkou.

Snímku zachytávajúcu Sullyho, ako s hlavou položenou na predných vetou labkách leží pri rakve, komentoval Jim McGrath, hovorca zosnulého 41. prezidenta USA i jeho v apríli zosnulej manželky Barbary, slovami: “Misia splnená”.

Labrador Sully robil Bushovi spoločnosť kvôli Parkinsonovej chorobe, ktorou v posledných rokoch trpel a robila mu problémy pri pohybe.

Bushovým spoločníkom sa Sully stal v júni tohto roku. Pomenovaný je po pilotovi Chesleym “Sullym” Sullenbergerovi III., ktorému sa v roku 2009 podarilo úspešne pristáť s civilným lietadlom na rieke Hudson a zachrániť tak životy 155 cestujúcich na palube.

Verný pes Sully leží pri rakve svojho zosnulého pána. (instagram)

Televízia CNN však súčasne informovala, že labradorova misia nie je ešte celkom splnená, keďže bude rakvu s Bushovým telom sprevádzať aj počas jeho leteckej prepravy z Houstonu v štáte Texas do Washingtonu D.C., kde sa uskutočnia rozlúčkové obrady.

Americká televízia NBC medzičasom informovala, že labrador Sully sa teraz vráti k “jednotke” neziskovej organizácie Vet Dogs, ktorá vojnovým veteránom s postihnutím poskytuje asistenčných psov.

“Aj keď náš pes bude našej rodine chýbať, sme presvedčení, že rovnakú radosť ako nám, bude robiť aj vo svojom novom domove,” uviedol syn zosnulého prezidenta George W. Bush, ktorý stál na čele USA v rokoch 2001-09.

Uctia si ho štyrmi dňami obradov

Pamiatku zosnulého exprezidenta Spojených štátov Georgea H. W. Busha si Američania uctia počas štyroch dní, od pondelka do štvrtka, sériou verejných aj súkromných ceremónií. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Séria podujatí venovaných exprezidentovi Bushovi staršiemu, ktorý zomrel v piatok vo veku 94 rokov, bude zahŕňať štátny pohreb vo Washingtone, súkromný obrad v Houstone a verejné vystavenie jeho tela na oboch miestach. V poradí 43. prezident Spojených štátov bude pochovaný pri svojej manželke Barbare a ich dcére Robin, ktorá zomrela v roku 1953.

Telo Georgea Busha bude v pondelok ráno (miestneho času) prevezené z domu smútku v Houstone na leteckú základňu Národnej gardy v Texase a následne ho letecky presunú do Marylandu a Washingtonu.

Po príchode do hlavného mesta bude Bushovo telo až do stredajšieho rána vystavené v rotunde Kapitolu.

Na pohrebe by sa mal zúčastniť aj Trump

Štátny pohreb, na ktorom by sa okrem mnohých iných hostí mal zúčastniť aj súčasný americký prezident Donald Trump s prvou dámou Melaniou Trumpovou, sa uskutoční v stredu ráno v Národnej katedrále vo Washingtone.

Po oficiálnej ceremónii bude Bushovo telo letecky dopravené späť do Houstonu, kde ho vystavia až do štvrtka v Episkopálnom kostole sv. Martina, v ktorom sa Bush starší a jeho manželka Barbara často zúčastňovali na bohoslužbách.

Tu sa v piatok bude konať súkromná ceremónia s približne 1200 hosťami. Telo exprezidenta po nej prevezú vlakom zafarbeným ako lietadlo Air Force One do približne 130 kilometrov vzdialeného mesta College Station, ktoré je domovom Prezidentskej knižnice a múzea Georgea Busha. Na pozemku knižnice Busha nakoniec pochovajú po boku svojej manželky, s ktorou strávil 73 rokov, viac ako ktorýkoľvek iný prezident v dejinách Spojených štátov.

George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Naposledy ho hospitalizovali 22. apríla v jeho domovskom Houstone, deň po pohrebe jeho manželky.