Remišová vyzýva Kaliňáka, aby zvážil komunikáciu polície na Facebooku

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Poslankyňa Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová, vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby zvážil komunikáciu Policajného zboru na sociálnych sieťach.

„Je neprípustné, aby sa oficiálna facebooková stránka Policajného zboru, ktorého poslaním je pomáhať a chrániť, začala nápadne podobať na nevkusný bulvár,“ povedala dnes pre agentúru SITA Remišová.

Je to na úrovní bulváru, tvrdí Remišová

Facebooková stránka Policajného zboru SR sa pred niekoľkými dňami „preslávila“ bombastickým videom policajnej razie na základnej škole. Hoci prevencia aj protidrogová aktivita polície je potrebná, spôsob, akým Policajný zbor na facebooku informuje o svojej činnosti občanov je podľa poslankyne na úrovni bulvárnych médií.

Remišová ako príklad uviedla titulky, pod ktorými Policajný zbor informuje o svojej činnosti: „Chcel jej zobrať spodnú bielizeň“ (17. mája), „Dievčatá, nedal vám Tomáš z Trenčína niečo do drinku?“ (23. mája), „Znásilnené dievčatko“ (27. mája), „Rodinná tragédia v Žiline“ (27. mája), „Obvinená z vraždy vlastnej babky“ (28. mája).

Hovorí o rozpore s Trestným poriadkom

Poslankyňa upozorňuje, že pod titulkami zväčša nasledujú podrobné opisy a pod jedným z titulkov „Ďalšia rodinná vražda?“ je dokonca aj fotografia miesta tragickej udalosti – súkromného rodinného domu vo Svite bez zverejnenia akýchkoľvek faktov, ktoré by dokazovali rodinnú vraždu.

„Je chvályhodné, keď polícia informuje o svojej činnosti aj prostredníctvom sociálnej siete, mnohé príspevky sú sympatické a výstižné. Uvedený spôsob komunikácie o vážnych traumatizujúcich udalostiach však nepokladám za šťastný, dokonca v možnom rozpore s Trestným poriadkom,“ tvrdí Remišová.

Čo upravuje?

Trestný poriadok podľa poslankyne upravuje povinnosti pri informovaní o trestnom konaní, kedy ukladá povinnosť príslušným orgánom pri poskytovaní informácií dbať na zásadu prezumpcie neviny ako aj na to, aby nezverejňovali chránené osobné údaje ani skutočnosti súkromného charakteru, najmä rodinného života, obydlia a korešpondencie, ktoré priamo s trestnou činnosťou nesúvisia.

Osobitne sa má dbať na záujmy maloletých, mladistvých a poškodených, ktorých osobné údaje sa nezverejňujú. Remišová upozorňuje, že polícia by na sociálnych sieťach mala dodržiavať etické pravidlá. Polícia v iných krajinách EÚ sociálne siete využíva často na prevenciu kriminality, výzvy o pomoc, odpovede a tipy pre občanov, výstrahy, prípadne robí osvetu a zvyšuje transparentnosť svojej práce.

Ostrý kontrast

Takáto komunikácia na sociálnych sieťach o súkromí bežných ľudí je podľa Remišovej v ostrom kontraste s neochotou Policajného zboru SR komunikovať o závažných politicky citlivých kauzách.

„Polícia nedávno odmietla zverejniť odpovede na otázky týkajúce sa kauzy Remetovej firmy, alebo iných káuz, kde poskytla štandardnú odpoveď, že ide o skutočnosti, ktoré nemôže zverejniť. Je poľutovaniahodné, že podľa prieskumu slovenská polícia je po bulharskej polícii najmenej dôveryhodnou zo všetkých krajín EÚ. Vyzývam preto pána Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara, aby vylepšovali obraz polície férovou a profesionálnou prácou Policajného zboru, nie informáciami bulvárneho štýlu. Takto dôveryhodnosť polície v očiach občanov nezlepšíme,“ dodala Remišová.

Foto: SITA

Viac o téme: Facebook, OĽaNO-NOVA, polícia, Veronika Remišová

Súvisiace články