Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca

Revízia úhrad liekov bude mať drastický dopad na pacientov, tvrdí Kollár. Máme si pohoršiť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Revízia úhrad liekov bude mať podľa hnutia Sme rodina dopad na pacientov vo výške 75 miliónov eur. Ako uviedlo v tlačovej správe hnutie Sme rodina – Boris Kollár, od 1. októbra bude rozhodnutím ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej platiť nové opatrenie rezortu o úhradách a doplatkoch za lieky, ktoré prinesie drastické zmeny v neprospech slovenských pacientov. “Pri zohľadnení doterajšej spotreby všetkých kategorizovaných liekov podľa údajov ministerstva zdravotníctva (MZ) a Národného centra zdravotníckych informácií môže predstavovať nová kategorizácia záťaž na peňaženky občanov vo výške takmer 75 mil. eur ročne na doplatkoch,” informovalo hnutie.

 

Hnutie Sme rodina pripomenulo aj prípad podľa nich neprofesionálneho prístupu ministerstva, kvôli ktorému si musia niektorí pacienti s glioblastómom, teda najzhubnejším mozgovým nádorom, priplácať od júla za lieky s vyššou gramážou mesačne desiatky až stovky eur. Na nekoncepčný prístup pri určovaní doplatkov opakovane podľa hnutia upozorňovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov, podľa ktorej sa podobné prípady u najzraniteľnejších skupín pacientov stávajú opakovane. “Ešte však neodznel ani posledný prípad a viacerým skupinám pacientov napríklad s leukémiou alebo pľúcnou artériovou hypertenziou hrozia od 1. októbra tohto roka opäť ďalšie doplatky rádovo v stovkách až tisíckach eur,” upozornilo hnutie.

Podľa hnutia Sme rodina má Kalavskej rozhodnutie prinesie drastické zmeny v neprospech slovenských pacientov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hnutie považuje takýto prístup zo strany rezortu zdravotníctva za neodborný a pre pacientov zo slabších sociálnych pomerov likvidačný. “Sme pobúrení, že ministerstvo opakovane uprednostňuje peniaze a šetrenie nadovšetko a zdravie, a hoci aj život, sú pre nich druhoradé,” povedala poslankyňa hnutia Zuzana Šebová. Ministerstvo už síce podľa Sme rodina predložilo novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ale nové ceny by v prípade jej schválenia mali platiť až od júna 2020. “Je preto otázne, či sa niektorí pacienti tejto zmeny dožijú,“ upozornila Šebová.

Hnutie Sme rodina upozornilo aj na zmeny, ktoré majú nastať v doplatkoch pri liečivách Bosentan, Imatinib, Rrlotinib a Ponatinib, kde doplatky môžu v jednotlivých prípadoch dosiahnuť od 1. októbra tohto roka desiatky, stovky, a v prípade ponatinibu až tisíce eur mesačne.“V niektorých prípadoch ani len neexistuje alternatíva, ako sa doplatkom vyhnúť,“ uviedol expert hnutia pre zdravotníctvo Martin Višňanský V iných prípadoch podľa neho už museli pacienti žiadať o prestavenie chemoterapie, ktorú však musí schváliť zdravotná poisťovňa, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. “Navyše, ak pacientom zo slabších sociálnych pomerov budú lekári v masovom počte meniť liečbu, trh na to bude sotva pripravený. Lacnejších medikamentov bude nedostatok, ľudia ostanú bez liekov a bludný kruh sa uzavrie,” uviedol.

Hnutie považuje takýto prístup zo strany rezortu zdravotníctva za neodborný a pre pacientov zo slabších sociálnych pomerov likvidačný. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hnutie konštatovalo, že novourčené doplatky práve u pacientov s rôznymi typmi rakoviny sú rovnako zhubné, ako ich choroba. “Preto vyzývame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby zastavila tento postup, ktorý uprednostňuje šetrenie na úkor zdravia pacientov a výrazne zhoršuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Chýbajúce financie v zdravotníctve totiž nemožno riešiť nesystémovými opatreniami, pričom na viaceré z nich sa sťažujú okrem pacientov aj nemocnice, lekári, poisťovne a dodávatelia,” dodal predseda hnutia Boris Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že každý minister od roku 2011 podpisuje každé tri mesiace revíziu úhrad. Revízia bude podpísaná 15. októbra tohto roka a následne bude zverejnené rozhodnutie. To nadobudne platnosť o 90 dní, čo znamená, že revíziu úhrad, ktorú ministerka podpíše 15. októbra 2019, bude platná 1. januára 2020, informoval rezort.

Ministerstvo zdravotníctva nerozumie Kollárovým výhradám. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Nerozumieme teda, k čomu vyzýva pán Kollár pani ministerku, pretože na rozhodnutí a vypracovaní revízie úhrad sa pracuje, Ministerstvo zdravotníctva komunikuje s lekármi, pacientskymi organizáciami a farmaceutickými firmami. Výzva pána Kollára pravdepodobne pramení z veľmi povrchných vedomostí týkajúcich sa tejto témy. Odborník pán Višňanský zastupuje ôsmich držiteľov registrácii liekov, je zároveň konateľom v mnohých, nielen farmaceutických firmách, čím pochopiteľne obhajuje vysoké ceny liekov a obhajuje tak zachovanie vysokých ziskov firiem,“ dodal rezort zdravotníctva.