Domáce Politika Spoločnosť Top

Rezníkovi sa to zbiera. Kontroverzný spot s Jozefom Tisom pod tlakom stiahli

Jaroslav Rezník sa opäť dostal do médií. Podľa našich informácií sa blíži jeho koniec. - Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Šéf RTVS Jaroslav Rezník sa opäť dostal do malérov. Verejnoprávna televízia totiž chystá novú reláciu, ktorá nesie názov “Najväčší Slovák”.  Na jej propagáciu relácie sa rozhodli použiť štvoricu spotov. V jednom z nich sa objavil aj kontroverzný prezident vojnového štátu Jozef Tiso. Spot sprevádza slogan „Vojnový zločinec, alebo mučeník?” Po kritike verejnosti spot stiahli.

Kontroverzná upútavka sa totiž takmer okamžite stala terčom diskusií. Mrzí nás, že nasadená upútavka rozsahom a intenzitou debaty o nej strhla pozornosť len na jednu otázku a prekrýva význam celého projektu a otvorenej debaty o našej histórii. Túto upútavku nemožno vo všeobecnosti stotožňovať s oficiálnym postojom RTVS,” píše sa v stanovisku RTVS. V časoch, kedy v parlamente po prvý krát sedia extrémisti, sa verejnosti tento spot nejavil ako vhodný.

Jozef Tiso sa do relácie vôbec nemusel dostať. Formát relácie totiž nie je pôvodný,  ide o licencovaný formát BBC. Vo Veľkej Británii bol program „The Great Britons“ vášnivo diskutovaným a populárnym seriálom. Spustila ho začiatkom roka 2002 a jeho víťazom sa stal Winston Churchill. Do dnešnej doby predali licenciu do 24 krajín.

Relácia bude fungovať formou ankety. V novembri sa spustí prvá, nominačná časť, kedy  verejnosť bude môcť nominovať osobnosti. Prezident vojnového štátu teda nie je nominovaný, podľa RTVS však pravdepodobne bude. „Slovenská spoločnosť je už natoľko vyspelá, že dokáže na úrovni debatovať o svojej histórii a veľkých osobnostiach s ňou spojených, o ich pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach. Úlohou verejnoprávneho média je takéto diskusie otvárať na širokej platforme,“ povedal na tlačovej konferencii k predstaveniu novej show generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Vojnový zločinec, alebo mučeník?

Jozef Tiso bol prezidentom Slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945, kedy naša krajina fungovala ako satelit Nemecka. Tisovou víziou štátu bol silne katolícky autonómny stavovský štát. Počas tohto obdobia bolo zo Slovenska deportovaných približne 58-tisíc židov a vládli tu silné antisemitistické nálady. Voči týmto deportáciám sa silne ohradil aj Vatikán. Tiso bol kňazom, práve preto sa jeho činy zdajú byť nepochopiteľné.

Po konci druhej svetovej vojny bol Tiso odsúdený a v roku 1947 ho popravili. Väčšina vtedajších obyvateľov Slovenska s tým nesúhlasilo a jeho osoba vyvoláva rozporuplné reakcie dodnes. Jeho osobnosť do dnešného dňa uznávajú najmä extrémisti, či silne národne cítiaci ľudia. Tvrdia, že vo svojich činoch nemal Tiso na výber a že sa len snažil chrániť našu vlasť.

Rezník má problémov nad hlavu

Počas pomerne krátkej kariéry si šéf RTVS vyrobil poriadne veľa problémov. V súvislosti s tým sa začína špekulovať, že sa blíži jeho koniec. Len pred pár týždňami prasklo, že už bývalá šéfka spravodajstva Petra Staňo Maťašovská sa snažila “cenzurovať” novinárov a tým, že zakázala informovať o opozičných návrhoch. Parlamentná prax hovorí, že z týchto návrhov takmer žiadny neprejde prvým čítaním, ich relevantnosť je preto veľmi nízka. Často ide o odborne nepripravené, nesystémové a neprekonzultované návrhy, ktoré majú skôr zaujať verejnosť, ako riešiť problém. Poslucháča by skôr zavádzali, ako informovali,” písalo sa v internom dokumente, ktorý v RTVS koloval. Z tohto problému vyviazla len s napomenutím. Napokon sa však sama vzdala funkcie.

Podľa informácií Glob.sk sa to však už šéfovi RTVS poriadne zbiera. Trpezlivosť s ním dochádza koaličnému Smeru-SD aj Mostu-Híd. Po najnovšom škandále sa v politických kuloároch začína šepkať o začiatku jeho konca. Aj keď oficiálne koalícia vývoj v televízii teraz nekomentuje, v skutočnosti sa vraj hľadá spôsob ako sa Rezníka zbaviť. V rukách to má nateraz Rada RTVS, ktorá môže riaditeľovi vysloviť nedôveru a príslušnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky predložiť podnet na podanie návrhu na jeho odvolanie. “O riaditeľovi môže rozhodnúť iba Rada, neprislúcha nám to komentovať,” reagoval vtedy pre Glob.sk podpredseda parlamentu Béla Bugár. Vládny Smer-SD nechcel situáciu vôbec komentovať. Rovnako sa nechcel na adresu svojho nominanta vyjadriť predseda parlamentu Andrej Danko.