Domáce Politika Spoločnosť

Rodičia prvákov budú dostávať príspevok 100 eur na nákup školských potrieb, pôjde o jednorazovú pomoc

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA  – Rodičia detí, ktoré nastúpia do prvého ročníka na základných školách, majú v októbri dostávať príspevok 100 eur na nákup školských potrieb. Má ísť o jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa o 100 eur za mesiac, v ktorom dieťa prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy.

 

Septembrový zvýšený prídavok na dieťa má príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatiť rodičom prvákov v polovici októbra. Vyplýva to z návrhu novely zákona o prídavku na dieťa od poslancov Národnej rady za stranu Smer-SD, nezaradenej poslankyne Aleny Bašistovej a poslankyne za SNS Magdalény Kuciaňovej, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Prídavok na dieťa zvýšený o 100 eur majú rodičia prvákov základných škôl dostať prvý raz automaticky v októbri tohto roka, a to na približne 59 tisíc detí. V tomto roku si novela zákona zo štátneho rozpočtu vyžiada 6,2 milióna eur, z toho 5,9 milióna eur má ísť na výplatu zvýšeného prídavku na dieťa a 300 tisíc eur sa má vynaložiť na nevyhnutnú úpravu informačných systémov.

Na výplatu prídavkov na deti štát pritom vlani vynaložil 307 miliónov eur. Odhadované celkové výdavky na 100-eurové zvýšenie prídavku na dieťa pre rodičov prvákov tak predstavujú z tejto sumy necelé dve percentá. Údaje o deťoch, ktoré nastúpili do prvého ročníka základnej školy na území Slovenska, majú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny čerpať z centrálneho registra žiakov, do ktorého je škola povinná zapísať údaje do konca septembra.