Regióny Prievidza

Rokovania mestskej rady a komisií budú v Prievidzi po novom verejné

Zdroj: Mesto Prievidza

PRIEVIDZA – Rokovania mestskej rady a komisií pri mestskom zastupiteľstve v Prievidzi budú po novom verejné. Rozhodli o tom na svojom rokovaní v pondelok tamojší mestskí poslanci prostredníctvom schválenia doplnkov k rokovacím poriadkom. Samospráva opatrením sleduje zvýšenie transparentnosti a posilnenie demokracie.

 

“Zavádzajú sa tu takzvané tri nové inštitúty, a to je zásada verejnosti zasadnutia komisií a mestskej rady. Rovnako sa zavádza zaznamenávanie hlasovania každého jedného člena, či už mestskej rady alebo komisie do zápisnice a v poslednom rade je to vlastne zavedenie zverejňovania zápisníc. Doteraz sa zverejňovali len uznesenia,” uviedol vedúci právnej kancelárie mesta Róbert Pietrik.

Ustanovenie o účasti verejnosti na rokovaniach nie je podľa neho možné vnímať absolútne, ale treba rešpektovať právo verejnosti zúčastniť sa na takýchto zasadnutiach. “Všetko bude záležať v prvom rade na predsedoch komisií a mestskej rade, aby si ustriehli verejnosť, aby tam nedochádzalo k zbytočným konfliktom. V prvom rade ide o dozor verejnosti nad konaním našich orgánov,” podotkol.

Nesúhlasil každý

Sprístupnenie orgánov pre verejnosť označil Pietrik za nový prvok zastupiteľskej a priamej demokracie. S účasťou verejnosti na rokovaniach nesúhlasili všetci poslanci, materiál neodporučilo schváliť i viacero komisií. Michal Dobiaš okrem iného upozornil na to, že sa na rokovaniach môžu preberať i citlivé témy, čo by bol podľa neho zásah do súkromia. “Vôbec nemám nič proti transparentnosti, len mám pocit, že v niektorých prípadoch môže dochádzať k absurdným situáciám. Komisie nebudú podrobne rozoberať problém, ak tam bude verejnosť. Príde k tomu, že mnohí členovia komisií sa budú pod vplyvom verejnej mienky báť, alebo nebudú takou mierou argumentovať len pre to tomu, že tam je verejnosť,” uviedol na rokovaní.

Pietrik Dobiašovu poznámku o citlivosti označil za relevantnú. “Vo všeobecnosti osoby, ktoré dávajú svoje materiály do orgánov, dávajú zároveň súhlas so spracovaním osobných údajov. Keď tam verejnosť príde, bude musieť v prvom rade rešpektovať pokyny predsedajúceho. Približne 80 percent materiálov aj tak končí na rokovaniach mestského zastupiteľstva,” vysvetlil.

Rokovanie môže byť aj neverejné

S návrhom sprístupniť rokovania poradných orgánov mesta prišiel klub demokratickej opozície. “Myslím, že by sme sa mali v týchto otázkach transparentnosti posunúť ďalej. Funguje to v rôznych samosprávach na Slovensku. Keď sa rozprávame o participácii, nemali by sme dávať ľuďom len participatívny rozpočet, ale ich priamo zapojiť do orgánov a života mesta,” zdôvodnil Branislav Gigac z klubu.

Smernica je podľa neho jasne napísaná, v prípade, že sa bude rokovať o citlivých veciach, komisia môže byť neverejná. “Rovnako neplatí to, že by si verejnosť mala možnosť pozrieť jednotlivé žiadosti. Ani tam nie je úplná garancia, že sa môžu hlásiť o slovo, kedy chcú,” reagoval na pripomienku poslaneckého kolegu.