Kauzy Domáce

Rozhodovanie o väzbe zadržaných v rámci akcie Očistec bude pokračovať v nedeľu

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) prerušil v sobotu rozhodovanie o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na väzobné stíhanie ôsmich bývalých vysokopostavených policajných funkcionárov, zadržaných vo štvrtok (5. 11.) v rámci akcie Očistec.

 

V rozhodovaní o jednotlivých obvinených bude pokračovať v nedeľu (8.11.) od 13.00 hodiny. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca začal rozhodovať v sobotu od 12.00 hodiny.

Ako prvý začal výsluch bývalého funkcionára Ministerstva vnútra SR Martina F. Nasledovať mal pôvodne výsluch bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra H., ten je však podľa vyjadrenia jeho obhajcu Ľubomíra Hlubočana od rána v nemocničnom ošetrení. Sudca pokračoval vo výsluchu bývalého vysokopostaveného funkcionára finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariána Z. Ako štvrtý v poradí bol vypočutý bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. Vo večerných hodinách prebehol výsluch bývalého policajného prezidenta Tibora G. a posledný bol vypočutý exfunkcionár Bernard S.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie ôsmich osôb, zadržaných vo štvrtok v rámci akcie NAKA, v sobotňajších skorých ranných hodinách. Obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Dovedna je obvinených 13 osôb – medzi nimi aj špeciálny prokurátor Dušan K, bývalý elitný policajt Pavol V., nitriansky podnikateľ Norbert B. a Milan Ž. Tí sú už dávnejšie stíhaní väzobne. Jednu osobu z policajného zaistenia prepustili.