Politika Domáce Voľby Parlamentné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR Harabin o spolupráci s Kotlebom: Toto sú rozdiely medzi nami

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – To, aké je to byť vo vysokej politike, mal možnosť okúsiť v prvej vláde Roberta Fica, kedy zastával post ministra spravodlivosti. Neskôr sa opäť vrátil do sudcovského talára. Niekoľko rokov strávil na jednom z najvýznamnejších postov – ako predseda Najvyššieho súdu. Politika ho však lákala aj naďalej. V tohtoročných prezidentských voľbách však úspech nedosiahol, hoci on to videl inak. Skúsiť to chce ešte raz, tentokrát v parlamentných voľbách. To, že bude volebným lídrom politickej strany VLASŤ, oznámil iba nedávno. Na to, aké má politické ambície, s kým si vie predstaviť spoluprácu a z čoho bude strana, ktorú chce doviesť do volieb, financovaná, sa Glob.sk pýtal kontroverzného sudcu Najvyššieho súdu a lídra strany VLASŤ ŠTEFANA HARABINA (62). Rozhovor sa uskutočnil prostredníctvom mailu. 

 

 

Nedávno ste verejnosti oznámili, že sa postavíte na čelo strany VLASŤ. Chcete byť len lídrom, alebo máte záujem aj o stoličku predsedu strany? 

– Už sa nemôžem pozerať na to, ako politická kasta, súčasná rovnako ako minulá, urobila zo Slovenska skorumpovaný štát, ktorý si ukradla pre seba a svojich mecenášov. Nedá mi svedomie stáť bokom a vidieť, ako celá naša vlasť a ľudia v nej trpia. Nezakladám žiadnu politickú stranu a ani som do žiadnej nevstúpil. Idem ako volebný líder na čele politickej strany VLASŤ. Vychádzam z právneho stavu, ktorý mi to umožňuje.

Kto ešte bude kandidovať za stranu? Obsadí VLASŤ plnú kandidátku? 

– Všetko sa postupne dozviete a konečná kandidátka bude schvaľovaná na nominačnom sneme.

Kedy predstavíte ďalších ľudí, ktorí budú za VLASŤ kandidovať?

– Stranícky a aj volebný tím predstavíme vo veľmi krátkom čase. Moja požiadavka bola tá, že v tej strane budú absolútne noví ľudia a tí sú aj v novom predsedníctve strany. Na členov strany platia prísne kritériá: ani jeden člen strany nemôže byť odsúdený za trestný čin, nesmie sa viesť voči nikomu trestné stíhanie za úmyselný trestný čin a musí mať poplatené dane, poplatky a odvody. Keby sa zistilo, že tieto kritériá niekto nesplnil alebo ich nejako obišiel, bude okamžite vylúčený.

Koľko plánujete minúť na kampaň a z akých zdrojov budete peniaze čerpať?

– V tejto fáze je strana VLASŤ financovaná z príspevkov, ktoré posielajú naši podporovatelia na stranícky účet, ktorý je uvedený na straníckom webe. S darcami sa snažíme komunikovať, ak nám nechajú na seba kontakt. Už teraz je veľa záujemcov a podporovateľov strany. Časť aktivít mňa ako volebného lídra si platím aj sám. Do volieb budem investovať toľko, koľko mi dovolí rodinný rozpočet. Po vyhlásení volieb, samozrejme, zriadime transparentný účet, a každý bude mať prehľad, kto nás podporil. Za stranou VLASŤ nie sú žiadni tajomní investori, žiadni oligarchovia.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pokiaľ sa dostanete do parlamentu, viete si predstaviť spoluprácu s ĽSNS alebo so Smerom?

– Budeme spolupracovať so všetkými politickými stranami, ktoré chcú plniť to, čo je v programovom nastavení VLASTI, ale nielen predvolebnými sľubmi, ale reálnymi skutkami. Budeme spolupracovať s každým, kto bude akceptovať národné a štátne záujmy SR, ochranu slovenskej štátnosti, ochranu tradičnej rodiny, pracovať v prospech dôstojného života každého občana Slovenska, nulovú toleranciu zásahov politikov do justičného systému a zásadu, že právo, poriadok a spravodlivosť musia platiť pre každého rovnako. Čo sa týka ĽSNS, ja na rozdiel od vedenia tejto strany uznávam výsledky Druhej svetovej vojny a výrazný podiel Slovanov na víťazstve v Druhej svetovej vojne, čo pán Kotleba neuznáva. Ja som odporca fašizmu, môj otec bol v povstaní. Ja nepopieram existenciu holokaustu, ako aj holokaustu Slovanov. Vystúpenie slovenského národa proti fašizmu bolo bez najmenších pochybnosti správne. Strana VLASŤ tiež odmieta násilné riešenia a etnické konflikty.

Na aké preferencie si trúfate?

– Idem do tohto projektu, lebo chcem situáciu na Slovensku zmeniť. Našim cieľom je teda dosiahnuť taký výsledok, aby sme dokázali reálne ovplyvniť dianie v našej vlasti – ktorá potrebuje pomoc.

Ako reagujete na kritiku ministra spravodlivosti Gábora Gála a na jeho návrh na začatie disciplinárneho konania voči vám?

– Mne o pohodlie sudcovského talára nejde. Chcem obetovať vlastné pohodlie, opúšťam relatívne komfortnú a dôverne známu zónu môjho doterajšieho povolania. Idem do politiky, lebo chcem pomôcť našej vlasti. Nad rôznymi vyjadreniami na tému Lex Harabin sa ani nezamýšľam. Tento zákon je zjavne neústavný, pretože nemôže zakázať prístup k povolaniu jedine a iba sudcovi. Potom musí zakázať tiež prokurátorom, policajtom, notárom, vojakom… Každý priemerne vzdelaný právnik vie, že nad týmto zákonom stojí predsa Ústava SR a Štrasburský dohovor, ktorý umožňuje aj sudcom sa politicky angažovať.

Rokujete o spolupráci aj s inými stranami?

– Rokovania zatiaľ aktívne nevedieme, ale sme otvorení všetkým, ktorým ide o formovanie kresťanského, národného a sociálneho štátu, potlačenie korupcie a ohýbania zákonov v prospech vyvolených – politickej kasty. Spravodlivosť a slušný život musíme garantovať všetkým.

Čo si ako sudca Najvyššieho súdu myslíte o informáciách o napojení justície na Mariana Kočnera? 

– Medializované informácie okolo sudkyne a bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a jeho rozhovoru s Kočnerom sú strašnou indíciou, že slovenský  justičný systém je v rozklade, je nefunkčný a prestáva existovať. To, čo obe tieto kauzy čo i len naznačujú, je jednoducho obludné. Kým ostatní politici v tejto súvislosti opäť len deklarujú nejaké prázdne heslá, strana VLASŤ vyhlásila konkrétny program „Úplné odpolitizovanie slovenského justičného systému“. Sú to konkrétne body, ako zaviesť princípy nulovej tolerancie prenikania politiky do našej justície. Ide o priamu voľbu Generálneho prokurátora, voľbu policajného prezidenta prezidentom SR, úplnú reformu Ústavného súdu a odstránenie vzájomne si odporujúcich zákonov. Musíme raz pre vždy skončiť s kočnerovsko-trnkovskou prokuratúrou,  ale aj s prokuratúrou, ktorú počas slávneho raňajkového seriálu riešil Sulík s Kočnerom. Musíme skončiť aj s prokuratúrou Čižnára, ktorý svojou nečinnosťou kryje závažnú trestnú činnosť. Musíme skončiť s kaliňákovskou políciou. Musíme skončiť so spolitizovaným Ústavným súdom, keď voľby sudcov Ústavného súdu sú otvoreným politickým kšeftovaním s ústavou a zákonmi. Mám 40 ročné skúsenosti sudcu, ako aj ministra spravodlivosti a viem, čo treba robiť, aby sme očistili a odpolitizovali slovenskú justíciu, viem, ako to urobiť a strana Vlasť sa nebojí to urobiť.

Glob.sk sa sudcu Najvyššieho súdu pýtal aj doplňujúce otázky, do uzávierky však neodpovedal.

Mohlo by vás zaujímať: