BRATISLAVA- Na konci roka 2017 skončila zmluva štátu s Microsoftom. Doteraz nemá uzavretú novú. Tender v hodnote 48 miliónov eur bez DPH, ktorý na nové licencie Microsoftu vypísalo ministerstvo financií stále prešetruje Úrad pre verejné obstarávanie. V zákulisí sa šepká, že vyšetrovanie sa blíži ku koncu. Glob.sk sa rozprával s Ľuborom Illekom, ktorý má na platforme Slovensko.Digital na starosti opatrenia a verejnú správu. Je zakladujúci člen Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, spolupracoval na viacerých projektoch vo verejnej správe, zároveň je odborníkom na informačnú bezpečnosť.
Máme takmer polovicu roka 2019 a Slovensko stále neobstaralo nové licencie Microsoftu. Prečo?
– Na to sa treba pýtať na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu – pána Rašiho. Alebo na ministerstve financií, ktoré vypísalo obstarávanie na novú multilicenčnú zmluvu. Toto obstarávanie je však zastavené, lebo Úrad pre verejné obstarávanie robí kontrolu.
Napriek tomu, že sme Microsoftu nezaplatili nič, chod počítačov verejnej správy nie je nijako ohrozený.
– Vďaka predošlej veľkej multilicenčnej zmluve má štát nakúpené licencie. Napriek tomu, že zmluva skončila, štátna správa používa tento už nakúpený software legálne. A to je kľúčová vec. Nevzniklo tu nejaké vákuum, v ktorom by inštitúcie a ich zamestnanci nemohli využívať to, čo majú na svojich počítačoch. Licencie môže štátna správa používať dokedy chce. Dokonca ak by chcela, môže ich aj predať. Samozrejme, kvôli bezpečnosti má zmysel uvažovať o prechode na nejakú novšiu verziu, ak stará verzia nie je podporovaná. Navyše situácia je v praxi taká, že tu nemáme 90 tisíc úradníkov s úplne najnovšími verziami programového vybavenia.
Pri novej zmluve s Microsoftom ale má byť situácia diametrálne odlišná.
– Licencovanie produktov Microsoftu je vždy pomerne zložitá vec. Nie je to tak, že prídem do obchodu, mám na poličke tri veci a ja si z nej jednu vyberiem. Z toho, čo som pochopil z verejného obstarávania multilicencií na Microsoft, najväčšia zmena bude v samotnej forme licencie. A to z trvalej na predplatnú službu. Malo by sa tak platiť po mesiacoch, za to čo skutočne verejná správa využíva. To so sebou ale prináša fakt, že pri skončení tejto novej plánovanej zmluvy štátu nezostane nič.
Už pri samotnom obstarávaní sa rátalo s tým, že štát bude za tento nový typ licencie platiť aj spätne od začiatku roku 2018, napriek tomu, že až dodnes túto službu nevyužíva a stále bez problémov funguje na tých trvalých.
– Áno, tak je to uvedené v podmienkach verejného obstarávania. Jasne to ukazuje, že samotné verejné obstarávanie je len zásterka. Ministerstvo financií sa už dohodlo s Microsoftom na novom licenčnom modeli. A obstarávanie to má len posvätiť. Ako veľký problém vidím to, že ten, kto navrhol nový model nákupu licencií, bol práve Microsoft. Ja by som očakával, že tu bude niekto nezávislý, napríklad nejakí konzultanti, ak to nevie zabezpečiť ministerstvo financií. Takí, ktorí budú tvrdo oponovať Microsoftu. Ešte keď sa riešila predošlá zmluvy som videl, ako jedna konkurenčná firma ponúkala konzultačné služby ako zabezpečiť čo najlacnejšiu licenčnú politiku na produkty Microsoftu. Keď sa stavajú diaľnice, štát neváha zaplatiť za milióny eur konzultantov, ktorí majú obhajovať verejný záujem voči dodávateľovi. Tu nebol nikto taký. A podľa informácií, ktoré sú k dispozícii, vôbec nemám pocit, že táto dohoda s Microsoftom je to najlepšie, čo sa dalo dohodnúť.
Skoro všetky štáty v Európe sú ale závislé na Microsofte. Neexistuje tu nejaká možnosť B.
– Dnes vlastní štátna správa viac ako 90 tisíc licencií. A je tak obrovským klientom, čo znamená, že nie sme vydaný na milosť či nemilosť Microsoftu. V najhoršom prípade sa dajú licencie kúpiť za štandardné ceny v obchode, ale toho sa neobávam. Ide práve o to vyjednávanie. Nájsť ten najlepší licenčný model a najlepšiu cenu. Ak je však všetko dohodnuté dopredu, je len ilúziou, že verejné obstarávanie tú najlepšiu cenu prinesie. Veď už je presne určené, aké licencie sa nakupujú a súčasťou dohody je aj, že sa má spätne doplatiť za používanie licencií.
Na Slovensku je problém so zvláštnym správaním Microsoftu na bratislavskej župe, v Čechách boli kvôli Microsoftu razie na ministerstvách, v Rumunsku odsúdili kvôli korupčnému správaniu Microsoftu niekoľko politikov. Nemalo by to stačiť na opatrný a veľmi podrobný dohľad nad obstarávaním na Slovensku?
– Ak má Microsoft niekde nejaké problémy, ešte neznamená, že by sme ho mali automaticky vylúčiť. Ale áno, očakával by som práve preto zvýšenú mieru opatrnosti a transparentnosti, aby sa nič také nezopakovalo. Takýto pocit zo súčasného postupu ale rozhodne nemám. Verím, že v rámci teraz prebiehajúcich kontrol sa zvážia aj tieto skutočnosti.
Jaroslav Kmeť, riaditeľ sekcie IT verejnej správy z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, chce podobnou centrálnou zmluvou nakupovať aj iné licencie, napríklad na Oracle či SAP.
– Áno, úrad pripravil k tomu celý materiál, ktorý má v blízkej dobe ísť na rokovanie vlády. Ten materiál hovorí o tom, že sa tu plánujú uzatvárať takéto centrálne zmluvy a všetky orgány verejnej správy, na ktoré má vláda dosah, musia povinne kupovať licencie z týchto centrálnych zmlúv. Na úrade nám potvrdili, že chcú takto uzatvárať množstvo licenčných zmlúv. Vraveli to s argumentom, že takto sa dajú dosiahnuť množstevné zľavy. Lenže práve spomínané prebiehajúce obstarávanie na licencie Microsoftu je negatívnym príkladom, ako to môže celé zle dopadnúť. Lebo ak sa uzavrie centrálna zmluva nevýhodne, aj tak ju všetci budú musieť povinne využívať, dokiaľ bude zmluva platná.
Myslíte si, že by si nejaký úrad či ministerstvo dokázalo samostatne zaobstarať licencie lacnejšie?
– To sa v súčasnosti nedá odhadnúť, ale keď sa podpíše jedna centrálna zmluva, iné obstarávania už nebudú. Preto ak sa rozhodneme pre centrálne zmluvy, treba ich oveľa pedantnejšie pripraviť. Na ministerstve financií bola k riešeniu licencií Microsoftu pracovná skupina, ktorej Slovensko.Digital nebolo členom, ale keď som si čítal výsledné dokumenty, ktoré vydal Útvar hodnoty za peniaze, videl som tam viaceré nezrovnalosti.
Máte asi na mysli fakt, že nevieme reálne koľko licencií potrebujeme, ako sme vlastne na tom s počtom a využitím počítačov, ale rátame, že nových licencií budeme potrebovať o 10 tisíc viac. Hodnotenie možností budúceho nákupu vychádzalo len z niekoľkých možností. Dokonca sa UHP tvárilo, že doplatenie jedného roka spätne a nákup cca 100 tisíc licencií v novom licenčnom režime vyjde lacnejšie, ako keby sme si len dokúpili ďalších 10 tisíc licencií tak, ako predtým.
– Je tam viacero takýchto čudných vecí. Napríklad v správe ÚHP sa uvádza že súčasné verzie softvéru bude Microsoft podporovať iba do roku 2020. V kalkuláciách im potom vychádzalo, že štátna správa musí veľmi rýchlo prejsť na nové verzie, lebo ináč hrozí katastrofa. A to je podľa mňa vyslovene klamstvo. Samotný Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v liste ministerstvu financií napísal, že podpora bude až do roku 2025-26. Napríklad ja sám používam Office 2013, ale štátna správa tvrdí, že potrebuje stále najnovšie verzie. Čo je to za nezmysel? V súčasnosti štátna správa nevie presne, čo kto používa, ani čo „bežný“ úradník potrebuje. Napríklad, ktorí úradníci potrebujú PowerPoint? Na toto už dávnejšie existuje úloha, že má vzniknúť definícia štandardného pracovného počítača štátneho zamestnanca a softvéru v ňom. Mal taktiež prebehnúť audit, nielen čo majú dnes úradníci v počítačoch nainštalované, ale aj čo z toho reálne používajú. A do tretice už desaťročie je tu úloha, skúsiť časť potrieb pokryť open source softvérom. Tak, ako to dnes robí každý normálny používateľ počítača. A toto je dlhé roky absolútne ignorované.
A čo je za tým?
– Ja neviem čo je za tým, ale v takejto situácii vypísať obstarávanie na novú multilicenčnú zmluvu považujem za chybu. Najlepšie, čo sa môže stať je, že tender sa zruší a poriadne sa to spraví nanovo. A poriadne znamená, že sa spraví audit, aj definícia štandardnej počítačovej pracovnej stanice a aj sa tu reálne, nielen papierovo, pozrieme na možnosti iného softvéru, špeciálne open source softvéru. Keď sa tieto veci spravia poriadne, až vtedy má zmysel robiť nejaké obstarávanie.
Faktom asi je, že v prípade, že sa ukáže v praxi funkčnosť nejakého open sourcového riešenia, štát by získal navyše páku na vyjednávanie s Microsoftom.
– Presne tak.