Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top Rozhovory

ROZHOVOR s herečkou Mojžišovou: Žiadna pomoc, ktorú som postrehla, sa ma netýkala

Zdroj: Dorota Holubová

BRATISLAVA – Pandémia si nevyberá. Udrela nečakane a na všetkých. Zatvorili sa aj divadlá, herci tak zostali bez divákov a bez príjmov. Herečka Adela Mojžišová si najprv myslela, že má pred sebou voľnejší týždeň. ,,Prázdniny’’ sa ale natiahli o čosi dlhšie. Počas nich sa naučila mnoho nových vecí.

 

Herec si život bez divákov nevie predstaviť. Pandémia ale zakázala všetky kultúrne podujatia, divadlá. Čo to pre vás znamenalo?

– Bol to šok zo dňa na deň prísť o všetky predstavenia. Ale keďže som bola tesne po premiére a v jednom týždni som odohrala 11 predstavení, mala som pred sebou voľnejší týždeň, chystala som sa trochu si oddýchnuť. Nečakala som však, že sa to takto natiahne.

Ako zvláda herec aktuálnu situáciu?

– Určite je to absolútne nová skúsenosť. Nikdy som význam slobody nedocenila tak, ako počas tejto pandémie. Herci si museli prečítať na sociálnych sieťach rôzne príspevky týkajúce sa ich povolania. A síce sme slobodu mali limitovanú, tá na internete sa, bohužiaľ, ešte viac uvoľnila, respektíve spustila rôzne nenávistné reakcie.

Sledovali ste aktuálne správy o víruse alebo ste to už radšej nechceli ani vidieť?

– Zo začiatku stále. Po čase to už bolo neúnosné. Boli lepšie aj horšie dni.

Pandémia vám ale dala zrejme aj viac voľného času. Ako ste trávili dni bez hrania?

– Všetok voľný čas som trávila s partnerom a dcérou, asi ako všetci – varenie, upratovanie, hranie sa, čítanie, cvičenie, internet, televízia.

Začali ste robiť niečo, čo ste predtým nikdy nerobili? 

– Naučila som sa amatérsky strihať videá. Partner začal piecť domáci chlieb, ktorý sa mu časom podarilo veľmi dobre vyšperkovať.

Mnohí herci sa zapojili do online projektov. Zapojili ste sa aj vy?

– V Bratislavskom bábkovom divadle, kde som zamestnaná interne, sme robili každý večer „Rozprávky spod rúška“. S kolegami sme sa striedali. Najnovšie sme spravili zas s kolegami z Túlavého divadla čítanie novej hry cez Zoom. Text napísal Jakub Nvota a volá sa „Márna o Divadlo snaha“. Odporúčam pozrieť si ho všetkým, ktorým divadlo stále chýba.

 

Finančná pomoc

Ako to zvládajú herci s finančnou situáciou, keďže koronavírus ich odrezal od práce?

– Keďže mám trvalé zamestnanie v divadle, plat mi zostal. Ale to, že sme reálne nehrali predstavenia, sa určite na mesačných honorároch odzrkadlilo. Mala som však to šťastie moderovať Školský klub na RTVS, ktorý mi finančne pomohol.

Zapojili ste sa aj do nejakej výzvy, ktorú organizujú rôzne iniciatívy na pomoc umelcom?

– Niesom len SZČO, ale aj zamestnanec, takže žiadna pomoc, ktorú som postrehla, sa ma netýkala.

Dala vám niečo táto kríza? 

– Precvičila som si trpezlivosť a zistila som, že v nej mám veľa restov. 

Mali ste rozbehnuté nejaké projekty, ktoré boli kvôli pandémii zrušené?

– Našťastie sa všetky len posunuli. Mnohé jednotlivé predstavenia sa však rušili bez náhrady.

 

Herečka sprevádza deti reláciou Školský klub. Zdroj: RTVS

Rodinné prázdniny

Chýba vám divadlo?

– Začala som to veľmi intenzívne pociťovať zhruba po mesiaci. Veľa predstavení je ťažké odohrať po dlhšej pauze, niekedy je to skúšanie „nanovo“.

Najnovšie sa už uvoľnila štvrtá fáza opatrení, kde sú povolené aj divadlá. Začínate už s prácou?

– Bratislavské bábkové divadlo odohrá prvé predstavenie 31. mája v záhrade, takže postupne sa to, veľmi pomaly, rozbieha. V júni začíname skúšať aj letný projekt Túlavého divadla, ktorý bude odpremiérovaný v auguste pod hlavičkou Bratislavských divadelných nocí, ktoré sa realizujú už druhé leto v Múzeu mesta Bratislava na Radničnom námestí.

Aké máte najbližšie plány?

Okrem skúšania v Túlavom divadle sa chystáme v júni nakrútiť deväť častí detskej relácie Smajlíkovci na RTVS a mali by mi začať aj korepetície na ďalší divadelný projekt. Verím, že sa všetko postupne vráti do starých koľají, nepocítime výrazne druhú, alebo ktorúkoľvek ďalšiu vlnu Covidu 19, a zostanú nám len príjemnejšie spomienky na tieto „rodinné prázdniny“.

 

Adela Mojžišová v inscenácii Pozor, double stress! Zdroj: Divadlo LUDUS

Mohlo by vás zaujímať: