Župné voľby Top Rozhovory

ROZHOVOR s kandidátom na župana: Martin Klus (SaS, OĽaNO-NOVA, KDH)

BRATISLAVA – Banskobystrický samosprávny kraj má momentálne druhý najväčší počet kandidátov na post župana – je ich až deväť. Patrí k ním aj člen klubu SaS Martin Klus. Prečítajte si, čo si myslí o súčasnom stave župy a čo by zmenil.

Pozrite si videovizitku Martina Klusa!

Prečítajte si profil kandidáta.

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja je dnes synonymom akejsi čiernej diery na mape Slovenska. Miesta, ktoré investori zďaleka obchádzajú, kde sa obsadzujú pozície len podľa priezviska a sympatií k strane K-ĽSNS a kde európske prostriedky znamenajú „nástroj drsnej geopolitiky a diktátu EÚ“. S takým vedením župy nemôže byť spokojný žiadny súdne mysliaci občan nášho kraja.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Beznádej sa v mnohých okresoch prejavuje tak, že tisícky mladých ľudí, či dokonca celých rodín doslova z kraja ušli a ďalšie tisícky pravidelne dochádzajú za prácou. Infraštruktúra je v žalostnom stave a sociálne napätie medzi väčšinou a menšinou stále narastá. Toto je trvalo neudržateľný stav a treba ho okamžite začať riešiť. Vedenie kraja si však miesto toho vybudovalo stranu, ktorej ideológia nasvedčuje mentálnemu zaseknutiu v 30tych rokoch minulého storočia a niekoľko týždňov v roku sa radšej zašíva v hlavnom meste.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme, všetky výdavky sú súčasťou transparentného účtu strany. Keždý cent je plne pod kontrolou verejnosti.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Župan sa má v prvom rade starať o záujmy kraja a jeho občanov. Preto musí pravidelne a často klepať na dvere, kde na riešenie problémov kraja majú priamy dosah. To však predpokladá takého župana, ktorého nebudú dôležití ľudia doslova obchádzať preto, lebo sa ešte pred pár rokmi prechádzal s fakľami po námestí, obhajoval vojnových zločincov a spochybňoval demokraciu. Ja budem županom, ktorý kraju obetuje všetko svoje politické úsilie. Vzdám sa mandátu poslanca NR SR a značnú časť svojej energie venujem presviedčaniu ministrov a investorov, aby mi pomohli pomery v kraji zmeniť v prospech všetkých občanov. Verím, že politické a diplomatické skúsenosti, ktoré som za tieto roky nadobudol, dávajú všetky predpoklady, aby sa to podarilo.

Foto: SITA/Peter Maďar