Domáce Spoločnosť Top Rozhovory

ROZHOVOR s podmorskou fotografkou: Žralokom ľudské mäso nechutí. Nie sme pre nich korisť

Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová

Stalo sa vám počas praxe, že sa niekto rozhodol s vami vydať na expedíciu, ale jeho strach mu nakoniec nedovolil absolvovať tento zážitok?

– Neuznávam tlačenie ľudí do niečoho, na čo sa necítia. Áno, stalo sa, že ľudia do vody neskočili a mali krásny zážitok z plavby na lodi. Snažím sa vždy s ľuďmi porozprávať o tom, z čoho vlastne vyplýva ich strach. Ak je nezmyselný, vždy sa dá spracovať. Avšak, ak ten strach prechádza do paniky, nie je pre toho človeka bezpečné vstupovať do vody.

Je takýto druh zážitkov finančne dostupný pre každého?

– Bohužiaľ, nie. Na svete je už veľmi malá populácia žralokov. Miesta, na ktorých ich vieme nájsť, sú finančne dosť náročné, a to najmä tým, že sú ťažko dostupné.

Pre svoju prácu hľadáte aj dobrovoľníkov, ktorí by vám mali pomôcť so zbieraním informácií pre ďalšie výskumy. Prebieha zber takýchto informácií tajne, alebo nejakou oficiálnou cestou?

– Náš dobrovoľnícky projekt sa uskutočňuje na rybárskych trhoch. Tým, že je rybolov na väčšine miestach legálny, naši dobrovoľníci môžu chodiť oficiálne po trhoch a zbierať informácie priamo tam. Odporúčame im však neobliekať si naše tričká s nápisom Ochrancovia žralokov. A to najmä preto, aby sa rybári necítili v prítomnosti dobrovoľníkov ohrozene. Mohli by im zbytočne komplikovať ich prácu.

 

Dobrovoľníci zbierajú informácie z rybárskych trhov. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová

Akým spôsobom je financovaný chod vášho združenia?

– Náš program na ochranu žralokov je financovaný z profitu expedícií, ktoré organizujeme  a z dotácií z predaja tričiek a fotografií.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Každý rok pytliaci/rybári zabijú približne 100 miiónov žralokov kvôli mäsu a plutvám. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Žraločie plutvy sa predávajú na trhu za 200 až 400 dolárov za kilogram. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Jedna miska polievky zo žraločej plutvy stojí približne 100 dolárov. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Najväčšie percento plutiev sa importuje do Hong Kongu, ale aj do Taiwanu a Číny. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Organizácia Blue Religion sa snaží o zámenu rybolovu za turizmus týkajúci sa žralokov, a to najmä tam, kde predstavuje výlov žralokov najväčší problém. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Človek nie je pre žralokov zaujímavý, ako korisť. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
Začína sa dovolenková sezóna a cestovanie nemá žiadne obmedzenia. ZDROJ: Blue Religion / Lucia Baranová
Zakladateľka projektu Blue Religion Lucia Baranová sa venuje ochrane žralokov už šesť rokov. Zdroj: Blue Religion / Lucia Baranová
navigate_before
navigate_next