Domáce Politika Top Rozhovory

ROZHOVOR Sulík o nových politických subjektoch: Stojí za nimi jedna skupina podnikateľov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Jeho strana bola dlho lídrom opozície. Dnes sa ňu doťahujú nováčikovia z Progresívneho Slovenska ale aj strana Mariana Kotlebu. Práve vznik nových strán na pravej strane vníma ako jeden z dôvodov, prečo extrém rastie. Progresívcov, ale aj prezidenta Andreja Kisku dnes vníma ako rozbíjačov pravice. O aktuálnej politickej situácii, európskej politike, ale aj odborných otázkach sa Glob.sk rozprával s predsedom SaS a dnes ešte europoslancom RICHARDOM SULÍKOM.

 

Bude vám ľúto, že už nebudete ďalej sedávať v Európskom parlamente?

– Tá práca ma napĺňala. Áno, bude mi z nej aj niečo chýbať. Ale každopádne je predo mnou omnoho väčšia výzva, to sú parlamentné voľby. Ja som si povedal, že spravím všetko preto, aby sme boli čím úspešnejší a k tomu patrí aj to, že nebudem už v Bruseli.

Rozhodnutie prišlo vzhľadom na tie udalosti, ktoré sa momentálne v krajine dejú alebo ste už dlhšie premýšľali nad tým, že v Bruseli skončíte?

– Rozhodnutie prišlo vzhľadom na iné rozhodnutia a to je posnažiť sa o čím lepší výsledok vo voľbách do Národnej rady, podriadiť všetko čím lepšiemu výsledku.

Koľko očakávate, že sa podarí SaS získať stoličiek v Bruseli?

– Máme cieľ, to sú dva poslanecké mandáty. Ak to budú tri, tak otváram veľkú fľašu šampanského. Čiže tu niekde sa hýbeme.

Podľa prieskumov, ktoré robil či Eurostat alebo Poll of Polls, to vyzerá, že za Slovensko budú mať zastúpenie v Európskom parlamente aj kotlebovci, ako to hodnotíte?

– Hodnotím to tak, že voliči ich budú voliť z rôznych dôvodov. Napríklad z dôvodu toho, že sa veľmi jasne postavili proti migrácii, proti islámu. Nemusia si brať servítku pred ústa, že musíme sa vyjadrovať nejak strašne korektne. Lebo ja keď poviem, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou, tak sú tu všetci strašne rozrušení a že to sa nesmie hovoriť, že ja som xenofób a neviem, čo všetko. Kotlebovcov takéto niečo vôbec netrápi, tí to veľmi jasne hovoria.  A to je jeden dôvod, je tam aj viacero iných. Ale za SaS môžem povedať, že my sme takisto zásadne proti migrácii, preto lebo obzvlášť migrácia z arabského sveta ohrozuje našu kultúru.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Z prieskumu, ktorý si dal urobiť Zoznam vyšlo, že zrovna voliči SaS nemajú problém s migrantami. Vaša politika je presne opačná.

– Závisí od toho, že s akými migrantami a tiež nemám problém s nemeckým inžinierom, ktorý migruje z Hannoveru do Bratislavy, aby bol zamestnaný vo Volkswagene.

Čiže vy hovoríte o tých ekonomických migrantoch.

– Hovorím o najmä ilegálnej migrácii a o tom, že riešiť ilegálnu migráciu tak, že z nej spravíme legálnu a potom sa budeme tváriť, že to je v poriadku, považujem za hrubú fatálnu chybu a to, čo musí Európa robiť, je riadne chrániť hranice. To je jedna z oblastí, kde my SaS hovoríme, že má zmysel presunúť kompetenciu do Bruselu. Nech Európska únia má na starosti ochranu vonkajších hraníc, lebo jednotlivé členské štáty toto robiť nedokážu.

O brexite

Ako sa zmení Európa po vystúpení Veľkej Británie?

– Bude viac socialistická. Vplyv Francúzska porastie, francúzsky prezident Macron má plné ústa rečí o proeurópskosti a o tom, ako sme všetci veľkí Európania a solidárni, ale jeho proeurópskosť končí tam, kde končia záujmy Francúzska. Viackrát to dokázal, napríklad pri smernici o vysielaní pracovníkov, tam išiel tvrdo po francúzskych záujmoch, nič iné ho nezaujímalo. Takisto v prípade migrácie, on kritizuje taliansku vládu, že odmietajú otvárať prístavy pre migrantov, zatiaľ čo Francúzsko pod vedením Macrona posiela migrantov z francúzsko-talianskej hranice späť do Talianska. Takáto dvojtvárnosť Francúzska nie je pekná a po odchode Veľkej Británie, ak k nemu dôjde, tak bude práve vplyv Francúzska rásť.

Aký scenár hrozí? Dnes máme odklad, nová dohoda stále nie je na stole, členské štáty nechcú novú dohodu.

– Spýtajte sa ma na šesť správnych v lotérii budúcu nedeľu a je vyššia pravdepodobnosť, že sa trafím. To je jednoducho tak strašidelný chaos, čo britská vláda v kooperácii s britským parlamentom dokázali napáchať. Ja žasnem, že najstaršia a mala by to byť aj najvyspelejšia demokracia na svete, ako to dokážu všetko super demokraticky riadiť a potom sa zosmiešnia pred celým svetom. Netrúfam si predpovedať prakticky nič, čo sa týka brexitu.

Myslíte si, že by bolo riešením nové referendum, o ktorom sa tiež hovorí v Británii?

– Potom je otázka ktoré bude platiť, to prvé alebo druhé. Po druhé, Briti by zobudili spiacich psov typu Nigela Faragea, ktorý si dal pohov, lebo preňho je to vybavená záležitosť. Ja som sa ho aj pýtal, je to môj kolega v Európskom parlamente ešte stále, že či teda nemá obavu, že k brexitu nedôjde nakoniec a bude referendum. Sú veľmi sebaistí v tomto, že je to pre Britov, pre britskú náturu vylúčené. Čo sa stane naozaj, fakt nikto si to netrúfa predpovedať. V deň referenda alebo deň po referende to bolo 23.júna 2016, si nikto nedokázal predstaviť, že takýto chaos dokáže britská vláda v kooperácii s britským parlamentom vyprodukovať. Preto uvidíme.

O koalícii Spolu a Progresívneho Slovenska

Čo sa týka európskych volieb, váš kolega z opozície Igor Matovič zvolil veľmi zvláštnu stratégiu, kandiduje, aj keď do Bruselu ísť nechce. On to považuje za mobilizáciu. Prečo by som ale mala ísť voliť niekoho, o kom viem, že do toho Európskeho parlamentu ísť nechce.

– Tak Igor Matovič potvrdil, že je veľký freestyler v slovenskej politike a toto je taká typická jeho aktivita. On povedal, že sa rozhodol kandidovať do europarlamentu, zároveň nenastúpi, ale ak nebude zvolený, nedostane 50-tisíc krúžkov, tak odstúpi z iného parlamentu, v ktorom chce byť. Ja som sa nad tým pobavil. Je to hra na voličov. Nepovažujem to za korektné voči voličom. Môj názor je taký, že to je politické divadlo a mám podozrenie, že za tým divadlom sa skrýva jeden konkrétny zámer – dostať dvojku na kandidátke do europarlamentu.

Prieskumy hovoria o tom, že do europarlamentu by sa mala dostať aj dvojica Progresívne Slovensko a Spolu. Prieskumy celkovo dnes dávajú tejto dvojici vysoké čísla. Podľa vás sú reálne?

– Nie som politológ, vôbec sa mi nechce nad tým nejak zamýšľať, radšej každú minútu zamýšľaním sa nad reálnosťou týchto čísiel, venujem do našej kampane. Ja osobne vediem kampaň do europarlamentu, tú máme dobre rozbehnutú, máme silných kandidátov, Eugena Jurzycu, Alojza Baránika a Luciu Nicholsonovú. Všetci traja sú teraz ešte poslancami Národnej rady. Toto sú pre mňa také omnoho osožnejšie veci, ktorým sa venujem. Ale na vašu otázku neviem zmysluplne odpovedať.

Áno, ale nemáte pocit, že vám šliapu istým spôsobom na krk.

– Časť našich voličov k ním prešla, ale tie čísla ukazujú, že nejak extra veľa to nebolo. My sme pravicová strana a oni sú ľavicová strana a to je fundamentálny podstatný rozdiel. Ľavičiari chcú veľký štát, veľa služieb štátu, veľa štátnych programov, štát sa má o všetko postarať. A samozrejme, keď toto chcete robiť, musíte mať vysoké dane. Čiže oni si to aj v programe píšu, že chcú zdvíhať daň. A my hovoríme štíhly štát, nízke dane, čím viac peňazí, ktoré ľudia vytvoria, necháme u nich. Toto sú tak podstatné rozdiely, že pochybujem, že veľká časť našich voličov by sa zrazu zdvihla a išla voliť Progresívne Slovensko.

Čím to je, že majú zatiaľ taký úspech. Ich program zatiaľ veľmi nepoznáme, v podstate ani tie tváre, podarilo sa im získať Bratislavu a Zuzana Čaputová v podstate akože pod ich hlavičkou uspela. Ale strana ako taká, nie je zatiaľ takou značkou, aby dokázali mať 12-13 percent, nemyslíte?

– Sú to státisíce eur, ktoré nainvestovala spoločnosť Eset do tohto projektu, no tak samozrejme, spôsobilo to nejaký ošiaľ.

O Robertovi Mistríkovi

Neľutujete, že Robert Mistrík sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej?

– Mrzelo ma jeho rozhodnutie. Musím a aj vtedy sme to museli rešpektovať, on bol nezávislý kandidát a nezávislí kandidáti zvyknú o sebe rozhodovať sami.

Ale vy ste ho od začiatku dosť silne podporovali.

– Áno, my sme ho podporovali aj finančne, ale stále bol nezávislý kandidát s podporou SaS. Ale ako nezávislý kandidát sa rozhodol, mňa to jeho rozhodnutie mrzelo.

Nebrali ste to ako podraz?

– Bral som to ako jeho rozhodnutie, ktoré musíme rešpektovať. Asi sme aj nejak z toho vychádzali, že keďže je nezávislý kandidát, bude sa rozhodovať samostatne.

Ale pomohol tým strane, ktorá vám dnes istým spôsobom dýcha na krk.

– Po prvé s tým si myslím, že vieme žiť. My budeme našim voličom vysvetľovať. Pozrite, my máme program, my máme ľudí, my máme skúsenosti, sme desať rokov na politickom trhu, u nás nekupujete mačku vo vreci, presne viete, čo dostanete, ak budete voliť SaS. Zároveň pripomínam ten veľký ošiaľ, ktorý tu bol pred tromi rokmi, kedy sa pán Procházka už staval do pozície gazdu, hlásil sa do služby a mienkotvorné médiá robili mexické vlny okolo toho a vieme, ako dopadol. Čiže som presvedčený, že je dostatočne veľký počet voličov, ktorí si povedia, budem voliť tú starú dobrú SaS-ku, lebo tam presne viem, čo ma čaká.

Spomenuli ste médiá, nemáte pocit, že istým spôsobom tejto strane pomáhajú?

– Je tam jeden a ten istý vlastník, respektíve v prípade Denníka N je tam spoluvlastník  a v prípade strany Progresívne Slovensko alebo v prípade kandidátky na prezidenta Zuzany Čaputovej je tá istá spoločnosť významným podporovateľom. Tak samozrejme, že prinajmenšom nebudú písať proti nej. Celkovo je na zváženie, či je dobré, ak súkromná spoločnosť má toľko politických aktivít. Či už podpora primátora Bratislavy, prezidentky, potom všetkých nových subjektov, Progresívne Slovensko, Spolu, strana Andreja Kisku. Aj keď je to transparentné, aj keď páni z Esetu majú nepochybne lepšie úmysly s krajinou ako oligarchovia od Roberta Fica, ale predsa len, nemyslím si, že je správne, aby jedna súkromná spoločnosť podporovala takéto veľké množstvo politických projektov. V tejto súvislosti by som rád doplnil, že SaS funguje výlučne z príspevkov štátu. Nemáme žiadneho podporovateľa. Máme našich členov, ktorí platia členské a máme príspevky od štátu a nie sme teda nikomu zaviazaní, nikomu vďační za vôbec nič a preto v SaS-ke vznikajú rozhodnutia výlučne na pôde republikovej rady.

Mistrík sa vzdal kandidatúry v prospech Čaputovej. Zdroj: TASR

O strane Andreja Kisku

Čo spôsobí s politickou scénou vznik ďalšej politickej strany, ktorú zakladá Andrej Kiska?

– Obzvlášť pravicová politická scéna sa bude drobiť. Ja som sa už viackrát vyjadril, že ak Andrej Kiska len založí tretiu stranu, tak sa pridá k rozbíjačom pravice. Mimochodom, tí ľudia, ktorí najviac dnes rozprávajú o spolupráci, o spájaní, no tak to sú tí, čo tu najprv pozakladali x nových strán. Každopádne ale, ak to bude len ďalšia tretia strana z tých nových v poradí, tak sa pridá k rozbíjačom pravice. Ak sa dajú dokopy, tak celé to môže mať zmysel a môžu urobiť aj veľmi dobrý výsledok a môže to pomôcť krajine.

Nemôže to poškodiť stranám, ako ste vy?

– Pozrite, voliči nie sú naši. My nemáme na ne akési prirodzené alebo ústavné právo. To sú ľudia, ktorí volili SaS-ku, preto lebo sme boli v tom čase pre nich najlepšia ponuka a teraz v najbližších voľbách môžu voliť, koho chcú. Ale my spravíme, ja osobne spravím všetko preto, aby sme našim voličom vysvetlili, že voľbou SaS spravia dobrý krok pre krajinu, že budú voliť skúsenú stranu, pripravenú prevziať zodpovednosť, to vôbec nie sú maličkosti. Je to na nás, je to v našich rukách. My musíme o našich voličov zabojovať.

Je podľa vás správne, že Andrej Kiska z pozície prezidenta si už istým spôsobom robí aj kampaň na vlastnú politickú stranu? To sme tu ešte nemali.

– Nemali, ale mali sme tu Gašparoviča, ktorý hovoril, že on sa cíti ako Smerák, no tak to je asi z tohto chlieviku. Toto rozhodne nie je vec, ktorej by sme sa mali zľaknúť alebo sa tu ísť sťažovať, že on to nesmie. Nech si to Andrej Kiska vysvetlí svojim voličom, médiám alebo komukoľvek, kto sa bude pýtať.

Vy ste s ním sedeli a rokovali o nejakej možnej spolupráci.

– Ja som sa s Andrejom Kiskom stretol, dal som mu veľmi dobrú ponuku. Konkrétne som mu ponúkol lídra našej kandidátky, on odmietol a tým je vec pre mňa vybavená.

O spolupráci s inými stranami

A čo pani Radičová, tiež ste s ňou v minulosti rokovali o spolupráci.

– Ja som v podstate rokoval so všetkými relevantnými hráčmi, aj pánovi Beblavému som dával ponuku, dokonca dvakrát. Po prvej sa rozhodol vstúpiť do strany Sieť, kde bol potom podpredseda. Po druhej mojej ponuke sa rozhodol založiť si vlastnú stranu. Na margo toho, že sa máme ísť spájať, tak ja som ponúkal všetkým kľúčovým hráčom, či už takúto formu spolupráce, že vytvorím im priestor v SaS alebo inú dohodu, že sa dohodneme vzájomne na podpore kandidátov. Prakticky všetkým ľuďom som takúto ponuku dával a všetky ponuky boli odmietnuté. Tým pádom neviem, čo by som ja mal v tejto veci ďalej robiť alebo sa ešte nejak ďalej zamýšľať. Aj preto vzniklo rozhodnutie, ktoré je u nás finálne, že ideme do volieb samostatne, ideme sa snažiť o čím lepší výsledok.

Platí, že po voľbách so Smerom nie?

– Áno, platí.

Aj keby bol na čele Peter Pellegrini?

– Aj keby. Aj keby tam bol iný náčelník na čele, tak určite áno, platí to, že so Smerom po voľbách nepôjdeme. Rovnako s SNS nepôjdeme a takisto so stranou Mariana Kotlebu.

A čo Béla Bugár, ktorý vás v 2016 sklamal, keď vstúpil do vlády so Smerom.

– Béla Bugár sa bude musieť nejak posnažiť dostať sa do parlamentu a uvidíme, ako dopadne. A takisto mnoho iných strán. My sme vylúčili tri strany zo spolupráce, čiže všetci ostatné sú potenciálni koaliční partneri, ale tiež tam máme takých, s ktorými by sme radšej spolupracovali a takých, s ktorými by sme menej radšej. Nemá zmysel okolo toho teraz ďalej filozofovať. Pre našich voličov je dostatočná informácia, že so Smerom, s SNS a so stranou Mariana Kotlebu do koalície nepôjdeme. U SaS medzičasom všetci vedia, že keď toto povieme, že to aj platí. Že my nie sme tí, ktorí dnes tak, zajtra onak a potom neplatí, čo bolo včera. Naše slovo platí.

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O ĽSNS

Dá sa v prípade rozhodnutia Najvyššieho súdu o nerozpustení strany ĽS NS hovoriť o niekoho zlyhaní?

– Je to zlyhanie generálneho prokurátora Čižnára, ktorý keď sa do tejto nezmyselnej bitky pustil, tak si to mal aspoň poriadne pripraviť. Ja vôbec nechápem, čo ten človek týmto chcel urobiť, ale dôležité je iné. My musíme Mariana Kotlebu poraziť v politickom boji a nie rozpúšťaním na základe veľmi pochybných podnetov, lebo to mu akurát prinesie ďalších sympatizantov.

Tak či tak mu naše zákony umožňujú založiť si novú politickú stranu.

– Zákony sa môžu zmeniť, že niekto, kto bol už v rozpustenej, nesmie byť neviem koľko rokov aktívny, to všetko sa dá spraviť. Ale keď raz platia nejaké pravidlá a na základe nich funguje akákoľvek politická strana, tak nemôžete ju len tak rozpustiť, pokiaľ neporušuje tie pravidlá.

Oni ich porušujú podľa vás?

– Nie som v tejto oblasti expert, ale dôležité je, že podľa súdu neporušujú platné pravidlá. A toto mal pán Čižnár vopred vedieť. Čítal som aj názory expertov na to, že ten podnet bol vyslovene odfláknutý, x vecí tam chýbalo, x vecí bolo podaných nesprávne a tak ďalej. Viete, niekoho ísť rozpúšťať, pretože chce vystúpiť z NATO? Ja si myslím, že by to našu krajinu výrazne poškodilo. Slovensko patrí do západnej hemysféry, považujem za chybu, že Andrej Danko pravidelne chodí do ruskej dumy sa zaliečať jej predsedovi. Ale budem prvý, ktorý bude za to, aby takéto strany, ktoré napríklad chcú vystúpiť z NATO, neboli rušené. To jednoducho takto nefunguje v demokracii a v slobodnej spoločnosti.

O sociálnych balíčkoch

Koaličná rada sa dohodla na akomsi ekonomickom balíčku. Odsúhlasili napríklad zníženie daní.

– Zníženie daní je dobrá vec, to počujem veľmi rád, lebo to je plne v súlade s tým, čo chceme my.

V júni by to malo ísť do parlamentu, SaS to podporí?

– Závisí od toho, aké bude to konkrétne vyhotovenie, ale my máme veľkú snahu podporiť každé zníženie daní.

Čiže ste ochotní možno aj rokovať s nimi o podpore tohto zákona?

– Oni si predložia svoj návrh, my si ten návrh prečítame a podľa toho sa naši poslanci rozhodnú.

Rovnako hovoria o zrušení koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov.

– My sme roky za to, aby sa koncesionárske poplatky kompletne zrušili. Toto považujem za správne a za taký prvý krok a SaS v tom bude rozhodne pokračovať, ak bude súčasťou vlády. My sme dokonca v 2010 robili referendum so šiestimi otázkami a jedna z nich bola zrušenie koncesionárskych poplatkov. To je prežitok z minulého storočia.

Ak by ste sa dostali do vlády, budete naďalej presadzovať odvodový bonus?

– Stanovili sme si osem priorít a ku každému sme vypracovali reformné dielo. A jedno z nich je zásadná reforma odvodov a sociálnych dávok s názvom Odvodový bonus, čiže áno, je to súčasťou nášho programu. Je to medzičasom veľmi vyzretá reforma, lebo sme tam zapracovali prakticky všetko, s čím sme sa stretli a som aj rád, že je to predmetom pomerne širokej verejnej diskusie.

O nových šéfoch

Vo svojom programe máte Slovensko bezpečnejšie a spravodlivejšie. Podľa vás Milan Lučanský ako policajný prezident dokáže zabezpečiť bezpečnejšie Slovensko?

– Máme rôzne očakávania na neho, teraz už bol riadne vymenovaný, počkáme ako sa prejaví. Má čo robiť, čiže počkáme a po niekoľkých mesiacoch alebo možno tých 100 dňoch, čo sa zvykne dávať, jeho prácu vyhodnotíme.

Novým ministrom financií sa stal Ladislav Kamenický. Zvládne podľa vás tlaky, ktoré budú na neho vyvíjané už akoby v rámci predvolebnej kampane?

– To sa ukáže. Ja ho poznám relatívne málo, myslím si, že skôr tie tlaky nezvládne, ale dúfam, že sa mýlim. Preto, lebo vyrovnaný rozpočet aj vo volebnom období je dôležitý.

Odborníci hovoria, že nebude.

– Považujem to za škodu, lebo mal by byť. Podľa mňa nebude. Lebo pán Kamenický tie tlaky neustojí, ale uvidíme, necháme sa prekvapiť. Každopádne je to rádovo lepšia voľba, ako bol František Imrecze, to bolo druhé meno, ktoré bolo v hre. Ja sa s pánom Kamenickým poznám málo, možno že sme mali dva trikrát dočinenia, ale musím povedať, že tie dva tri razy, čo sme mali dočinenia, sa ku mne správal korektne. To, čo sme sa bavili, dodržal, uvidíme, ako sa mu bude dariť.

Smer stále presadzuje svoje balíčky, vianočné dôchodky atď. Vy  hovoríte o tom, že napríklad by ste zrušili obedy zadarmo. Prečo chcete opatrenia, ktoré dnes vláda zavádza, rušiť?

– My budeme presadzovať nasledovné. Obedy zadarmo nahradíme zvýšením daňového bonusu na dieťa o tú istú sumu, čo by tie obedy stáli. To znamená, máte povedzme 200 pracovných dní, jeden obed je 1,20 eur, to je do roka 240 eur a o túto sumu navýšime daňový bonus na dieťa. Čiže rodičia budú mať tie isté peniaze, ale rodičia sa rozhodnú, či za tie peniaze kúpia svojmu dieťaťu obed alebo čižmy na zimu, preto lebo, lebo dieťa chodí na obed babke alebo v jedálni nie je dostatočná kapacita alebo preto, lebo má dieťa špeciálnu diétu atď. Drvivá väčšina rodičov sa voči svojim deťom správa omnoho zodpovednejšie ako politici, ako tí, čo majú riadiť krajinu voči tej krajine, za ktorú sú zodpovední. Nemám najmenšiu obavy, že rodičia s tými peniazmi naložia omnoho zodpovednejšie.

Vlaky zadarmo nahradíme obrovskými zľavami pre dôchodcov a študentov tak, aby lístok, ktorý stojí päť eur, nestál päť, ale iba jedno euro a zároveň táto zľava bude platiť aj na autobusy. Lebo dnes je to nefér, keď máte vo svojom meste, obci stanicu tak viete to využiť, keď nemáte, neviete. Takže bude to platiť pre vlaky aj autobusy. Bude veľká zľava, nebude to úplne zadarmo, bude to namiesto päť eur stáť jedno eurom, preto lebo nič by nemalo byť úplne zadarmo, to nie je správne, to kriví našu spoločnosť, aby sme my budili u veľkých zložiek spoločnosti dojem, že toto je zadarmo, nič to nestojí. Toto je nesprávne, všetko by malo mať svoju cenu. Aj keď mimoriadne veľkou zľavou zníženú.

Teraz chodíme po kampani a ja čo som sa rozprával konkrétne s dôchodcami, tak oni to všetci kvitujú a súhlasia s tým, že úplne zadarmo by tie vlaky nemali byť, lebo sú potom prepchaté, špinavé, nie je na údržbu, veľakrát si dopredu narezervujú kade čo a potom to nevyužijú. Mala by ta byť nejaká cena, ale veľmi skromná tak, aby to tých dôchodcov alebo študentov nezaťažilo. Tieto dve veci budeme robiť, obedy zadarmo nahradíme daňovým bonusom na dieťa v tej istej sume, vlaky zadarmo nahradíme obrovskou zľavou, ale tá bude platiť zároveň pre autobusy.

Čo rekreačné poukazy z dielne SNS. Ubytovacie zariadenia hlásia zvýšený záujem.

– Čokoľvek viete vypushovať, vytlačiť, aby bol o to vyšší záujem, keď to nejakým spôsobom podporíte. Otázka je, prečo práve toto musíme podporovať, prečo nie je hodná podpory aj kultúra, zdravotníctvo, veda, výskum, všetko možné, prečo práve ten cestovný ruch. Preto by bolo ďaleko rozumnejšie, ak sú v štátnom rozpočte peniaze na to, že si môžeme dovoliť niečo dotovať, tie isté peniaze použiť na zníženie daní.

Opäť ľudia budú mať teda finančné to isté, ale oni si sami rozhodnú, čo s tými peniazmi spravia, kde ich minú. Nie že Andrej Danko im bude diktovať, tu musíš ísť práve teraz na dovolenku, lebo tí ľudia to nemusia chcieť, tí ľudia môžu chcieť práve niečo iné. Čiže treba nechať to rozhodovanie v omnoho väčšej miere na ľudí. Nepovažujem za správne, že im odoberáme čoraz viac zodpovednosti za svoj život a budíme v nich život, že milý môj ty sa o nič nestaraj, všetko štát zabezpečí, ty len pekne choď do roboty a domov a nad ničím nerozmýšľaj. Toto nie je správne, my by sme mali budovať spoločnosť, kde každý jednotlivec chápe, že za svoj život je zodpovedný v prvom rade on a až potom niekto iný, keď ten človek povedzme zlyhá na celej čiare.