Domáce Šport Top Rozhovory

ROZHOVOR Trénerka nášho šprintéra Volka: Sme späť a chceme byť najlepší

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Najlepší slovenský šprintér Ján Volko má za sebou prvé ostré štarty sezóny v disciplínach, na ktorých by chcel štartovať aj na svetovom šampionáte v Dauhá. Na mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P-T-S) skončil na 100 metrov ôsmy. Na Zlatej tretre v Ostrave siedmy v behu na 200 metrov. Po titule halového majstra Európy sú nároky a očakávania od Volka vysoké. 

 

Aj preto výsledky v Šamoríne a v Ostrave vyzerajú priemerne pričom aj časy nie sú extra výrazné. Ale okolnosti boli proti 22 ročnému Bratislavčanovi. Šesť týždňová prestávka pre zranenie stehenného svalu a netradičný termín svetového šampionátu v Dauhá na prelome septembra a októbra posunuli celú prípravu nášho elitného šprintéra. O informáciách z tábora Jána Volka sa Glob.sk rozprával s jeho trénerkou Naďou Bendovou.

Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou. Zdroj TASR / Michal Svítok

Máte za sebou štart na mítingu P-T-S a prvú stovku sezóny, ktorú ste absolvovali z plnej prípravy na septembrové MS v Dauhá. Ako ste spokojní s časom a výsledkom?

– Sme spokojní. Je dôležité brať realitu a aktuálne výkony ako obraz súčasného stavu, ktorý ovplyvňuje množstvo faktorov. Sme si ich vedomí a spravíme všetko pre to, aby sme dosiahli čo najlepšiu výkonnosť v priebehu sezóny.

Kde vidíte momentálne najväčšie rezervy? V silovej príprave, na štarte, alebo sa potrebujete už iba poriadne vybehať na pretekoch?

– Ukončili sme etapu špeciálnej prípravy, kde je vysoká intenzita tréningov a tým pádom aj únava organizmu. Prechodom do pretekového režimu, postupným vyladením formy, regeneráciou sa prejaví pozitívny efekt adaptácie a výkonnosť by mala stúpať.

Limit na MS v Dauhá je poriadne tvrdý 10.10 na 100 metrov a 20.40 na 200 metrov. Sú pre vás reálne oba, alebo sa viac sústredíte na jeden z týchto dvoch  šprintov?

– Oba limity sú reálne a sú naším cieľom. Všetko naše úsilie a snaha smeruje k ich splneniu. (V Šamoríne zabehol Volko na 100 metrov čas 10.38 sec a v Ostrave to bolo na 200 m 20.88 sec.)

Aký je váš najbližší program a na ktorých mítingoch budete štartovať, aby ste splnili kvalifikačné limity?

– Na pláne máme najbližšie Európske hry v Minsku a šprint na 100m. Univerziádu v Neapoli, kde to bude 100m aj 200m. Podľa výkonov naplánujeme ďalší postup. Vzhľadom na reprezentačné povinnosti nie je priestor na mítingy.

Čo Univerziáda v Neapole. Bude to pre vás skôr tréningový test, alebo už by ste chceli mať v Taliansku ideálnu formu a získať zlato?

– Univerziáda je prvým vrcholom sezóny, ku ktorému smeruje naša príprava. Ambície môžeme vysloviť po zverejnení štartových listín. Ale aj potom bude všetko záležať od aktuálnej pripravenosti a podaného výkonu, preto je zbytočné dopredu špekulovať o umiestnení. Robíme všetko preto, aby Janko podal na tomto podujatí čo najlepší výkon. Nastavenie tímu a naša mentálne príprava je zameraná na podanie maximálneho výkonu. Uvidíme aké umiestnenie to bude porovnaní s ostatnými.