Spoločnosť Zahraničné

Rusko a Turecko spustili spoločnú hliadku pozdĺž diaľnice v sýrskom Idlibe

Zdroj: SITA/AP Photo/Ghaith Alsayed

MOSKVA – Rusko a Turecko v nedeľu spustili svoju prvú spoločnú vojenskú hliadku pozdĺž strategicky významnej diaľnice M4 v provincii Idlib na severozápade Sýrie, a to na základe dohody o prímerí zo začiatku marca, informovala agentúra AFP. Rusko poslalo na hliadku svoju vojenskú políciu a obrnené vozidlá.

O dohode na spoločnom hliadkovaní informoval už v piatok turecký minister obrany Hulusi Akar po tom, ako delegácie Turecka a Ruska ukončili štyri dni rokovaní o detailoch dohody o zastavení paľby v provincii Idlib dosiahnutej minulý týždeň. Akar vyslovil predpoklad, že spoločné hliadkovanie diaľnice bude zohrávať pozitívnu úlohu pri udržiavaní prímeria v Idlibe. Minister dodal, že podľa dostupných správ zo severozápadu Sýrie “miestni obyvatelia prestali utekať zo svojich domovov”, ktoré opúšťali pre zlú bezpečnostnú situáciu. Vyskytli sa aj prípady, keď sa takíto vnútorní presídlenci vrátili domov.

Ako napísala agentúra TASS, tohtotýždňové rokovania v Ankare mali za cieľ stabilizovať situáciu v Idlibe po tom, ako tam od polnoci 6. marca začalo platiť prímerie, na ktorom sa v Moskve dohodli prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.
Prímerie zastavilo tri mesiace bojov a náletov sýrskej armády a jej spojencov na pozície protivládnych povstalcov. Táto ofenzíva si vyžiadala životy stoviek civilistov a v jej dôsledku sa takmer milión ľudí vydal k tureckej hranici.

Podľa agentúry AP dohoda o prímerí zrejme povedie aj k dosiahnutiu kľúčového cieľa Moskvy, ktorým je pomôcť sýrskej armáde získať kontrolu nad strategicky významnou diaľnicou M5 spájajúcou juh Sýrie so severom. Sýrske sily jej časti obsadili v ofenzíve, ktorú rozpútali začiatkom decembra roku 2019.