Politika Zahraničné

Rusko kritizuje sankcie USA. Týkajú sa aj vedcov, čo pracovali na vakcíne

Ilustračné foto: Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Sankcie, ktoré Washington v stredu uvalil na tri ruské výskumné inštitúcie, sa priamo týkajú aj bádateľov a špecialistov, ktorí sa podieľali na vývoji vakcíny na nový druh koronavírusu. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

 

“Obzvlášť znepokojujúcou skutočnosťou je, že sankcie sa týkajú presne tých vedcov a špecialistov, ktorí ostatné mesiace neúnavne pracovali na vývoji vakcíny proti (ochoreniu) COVID-19. Nie je jasné, ako americká vláda vysvetlí svojim občanom tento pokus potrestať ľudí, ktorí úspešne pracujú na lieku proti chorobe, ktorá zabila už 180 000 občanov USA,” poznamenala Zacharovová.

Podľa ruského ministerstva ide zo strany Spojených štátov o pokus nadobudnúť výhodu vo sfére vývoja vakcíny pomocou nekalých praktík.

Ako informovali v stredu svetové agentúry, americké ministerstvo obchodu zaviedlo sankcie proti moskovskému Štátnemu výskumnému ústavu organickej chémie a technológie, ako aj proti 33. ústrednému výskumnému a skúšobnému ústavu a 48. ústrednému výskumnému ústavu, ktoré spadajú pod ministerstvo obrany. V prípade 48. ústredného výskumného ústavu ide o jeho tri zariadenia v mestách Kirov, Sergijev Posad a Jekaterinburg.