Politika Zahraničné

Rusko nepovolilo českému ministrovi prelet z Moskvy do Kazane

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PRAHA – Návšteva českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana v Rusku sa skončila predčasne po tom, čo ruská strana ministrovi a jeho podnikateľskému sprievodu neumožnila vnútroštátny prelet z Moskvy do Kazane. Delegácia sa preto predčasne vracia do Prahy. Napísal to vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz.

 

Na zrušenú cestu českého ministra a dvoch desiatok podnikateľov upozornil ako prvý internetový server E15.cz. Podľa programu mal minister s delegáciou v Kazani rokovať s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom.

Na moskovskom letisku nechala ruská strana českú delegáciu najprv desať hodín čakať a následne oznámila, že vnútroštátny prelet do Kazane neumožní. Tým podľa hovorcu českého ministerstva poľnohospodárstva Vojtěcha Bíleho porušila dohodu.

Spravodajský server E15.cz pripomenul, že v Rusku rezonujú informácie z výročnej správy českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), ktorá konštatovala, že sa v Česku zvyšuje aktivita čínskych i ruských rozviedok. Rusku sa nepáčia ani ďalšie aktivity, ako je plánované umiestnenie pamätnej tabule vlasovovcov v mestskej časti Praha-Řeporyje či plánovaný presun sochy sovietskeho maršala Koneva.