Zahraničné Top

Rusko, Sýria, Irak a Irán zriadili spoločné spravodajské centrum na boj proti IS

MOSKVA – Rusko, Sýria, Irak a Irán zriadili spoločné stredisko pre výmenu informácií potrebných v boji proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Interfax.

Stredisko, ktoré sa bude nachádzať v irackom Bagdade, bude združovať vojenských predstaviteľov zo všetkých štyroch zúčastnených krajín. Zariadenie by mohlo v budúcnosti slúžiť ako koordinačné centrum pre operácie proti IS, ktorý počas uplynulého roka získal kontrolu nad značnými územiami v Iraku a Sýrii.

Predpokladá sa, že ruský prezident Vladimir Putin na Valnom zhromaždení OSN v pondelok v New Yorku vyzve na spoločné úsilie v boji proti tejto extrémistickej skupine. Moskva v tomto ohľade vojensky podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, čo však Západ vníma so znepokojením.

Sýrska občianska vojna, ktorá vypukla v roku 2011 po ostrom zásahu voči protivládnym demonštrantom, sa postupne transformovala do viacstranového konfliktu medzi vládnymi silami, prevažne islamistickými povstalcami, IS a Kurdmi. Hasan Nasralláh, vodca libanonskej šiitskej organizácie Hizballáh uviedol, že Rusko poskytlo Asadovi “veľmi vyspelé” zbrane, bojové lietadlá a vrtuľníky.

“Stratégia (amerického prezidenta Baracka) Obamu voči IS a terorizmu zlyhala,” povedal Nasralláh v rámci svojho prvého vystúpenia v médiách po tom, ako sa objavili správy o zvýšenej vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii.