Zahraničné Top

Ruský parlament schválil Putinovi oprávnenie vyslať vojenské sily do Sýrie

MOSKVA – Ruský parlament dnes jednomyseľne schválil prezidentovi Vladimirovi Putinovi oprávnenie vyslať ruské vojenské jednotky do Sýrie. Tento krok sa podľa slov vplyvného poradcu Kremľa Sergeja Ivanova týka len vzdušných síl. Dodal, že o vojenskú pomoc Ruska požiadal sýrsky prezident Bašár Asad.

Rusko posilňuje svoje armádne jednotky v Sýrii, kde v konflikte podporuje vládnych vojakov prezidenta Asada, ktorý stojí proti militantom Islamského štátu (IS) a prozápadným povstalcom, pripomenula situáciu tlačová agentúra Reuters.

Šéf Putinovej prezidentskej kancelárie Ivanov po hlasovaní Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, vyhlásil: “Sýrsky prezident požiadal vedenie našej krajiny o vojenskú pomoc.”

Upozornil, že hlasovanie neznamená, že do konfliktu sa zapoja ruské pozemné sily – zdôraznil, že opatrenie umožňuje iba nasadenie vzdušných síl.

“Hlavným cieľom je boj proti terorizmu a podpora legitímnych úradov v Sýrii v boji proti terorizmu a extrémizmu,” povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na otázku, či Rusko môže zaručiť, že jeho prípadné letecké útoky sa obmedzia len na militantov IS.

“Ak bude existovať jednotná koalícia, o čom pochybujem, alebo nakoniec dve koalície – jedna americká a jedna ruská -, budú musieť koordinovať svoje akcie,” vyhlásil pre tlačovú agentúru vojenský expert Ivan Konovalov.

“Aby tam mohli ruské sily operovať legitímne… bol potrebný zákon,” dodal Konovalov.

Niektoré médiá na Blízkom východe priniesli správy, že ruské vojenské lietadlá už začali podnikať letecké útoky v Sýrii proti pozíciám Islamského štátu (IS). Kremeľ to odmietol potvrdiť.

Naposledy, keď ruský parlament udelil Putinovi právo vyslať vojakov do zahraničia, čo je technická požiadavka vyplývajúca z ruského zákona, Moskva obsadila vlani ukrajinský Krymský polostrov.