Zahraničné

Ruský premiér odmietol zvýšenie dane z ťažby ropy

MOSKVA – Ruský premiér Dmitrij Medvedev odmietol návrh na zvýšenie dane z ťažby minerálov pre producentov ropy. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa ruskej vlády Natalia Timakova. Konštatovala, že namiesto zvýšenia dane z ťažby ropy vláda bude uvažovať o tom, že exportné clo bude znižovať pomalšie, ako pôvodne plánovala.

“Premiér rozhodol, že daň z ťažby minerálov sa nebude upravovať,” povedala hovorkyňa. “Bude sa však uvažovať o možnostiach zníženia cla pri exporte ropy pomalším tempom a tiež o úpravách niektorých iných zdrojov príjmov v záujme získania dodatočných fondov,” dodala. Návrh na zvýšenie dane z ťažby ropy predložilo ministerstvo financií, ktoré navrhlo zmenu jej kalkulácie s cieľom dosiahnuť v roku 2016 dodatočné príjmy v sume približne 600 mld. rubľov (RUB).

Minister hospodárstva Alexej Uljukajev neskôr potvrdil, že ruská vláda uvažuje o zmene dane z plynu. Rusko, ktorého ekonomika sa podľa odhadov v tomto roku zmenší o 3,9 až 4,4 %, hľadá spôsoby naplnenia štátnej pokladnice. Vláda je pod tlakom, aby prijala niektoré tvrdé opatrenia do 25. októbra, kedy musí parlamentu predložiť návrh rozpočtu pre rok 2016.