Domáce Politika Spoločnosť

Saková ešte bude mať čo vysvetľovať. SaS zvažuje zvolať brannobezpečnostný výbor v súvislosti s nahrávkou

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Opozičná strana SaS zvažuje zvolanie parlamentného brannobezpečnostného výboru, na ktorom chce počuť od ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) vysvetlenie k jej nahrávke o voľbe Slovákov zo zahraničia. Informovala o tom SaS.

 

“Práve hlasy zo zahraničia, v týchto voľbách v trojnásobnom množstve oproti predošlým, sú tie, ktoré môžu rozhodnúť, či sa Slovensko pohne vpred alebo bude ďalej prešľapovať v náručí rôznych korupčníkov a oligarchov,” uviedol podpredseda NR SR Martin Klus. SaS v súvislosti s uniknutou nahrávkou s hlasom ministerky apeluje na urýchlené doručenie volebných lístkov zahraničným voličom.

Premiér si ju zastal

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) nehovorila nič zlé vo svojom vyjadrení o ľuďoch, ktorí chcú voliť zo zahraničia. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že ministerka len motivovala ľudí ísť voliť. Rovnako chce motivovať ľudí k voľbám aj Pellegrini. “Aby každý využil možnosť voliť, aby nezostal doma sedieť, pretože potom môže byť prekvapený výsledkom,” povedal v pondelok predseda vlády.

“Ona len pripomenula, že tento rok je rekordný v počte tých, ktorí žiadajú voliť zo zahraničia,” reagoval na ministerkine slová. Ak ľudia nechcú byť prekvapení, že “voľby môže rozhodnúť 55-tisíc zahraničných hlasov a hlasy hlavného mesta”, tak je podľa premiéra dôležité, aby išli voliť aj ľudia v regiónoch.

Pellegrini sa za Sakovú postavil. Na jej vyjadrení nevidí nič zlé. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Občianske združenie Srdcom doma a následne aj podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga cez víkend vyzvali ministerku, aby vysvetlila svoje slová zo zverejneného videa. Saková v ňom publiku hovorí, že tieto voľby budú zvláštnejšie tým, že je okolo 60-tisíc žiadostí ľudí, ktorí žijú v zahraničí a ktorí si vypýtali volebné lístky a chcú prostredníctvom pošty voliť. “Ja skutočne apelujem na vás, nedovoľme možno takýmto ľuďom, ktorí žijú v zahraničí…,” uviedla Saková. Video však nezachytilo jej ďalšie slová a ani záver prejavu.

Saková v reakcii pre TASR uviedla, že väčšina ľudí, ktorí chcú hlasovať vo februárových voľbách do Národnej rady SR zo zahraničia, je mobilizovaná opozíciou. Dodala, že ona ako kandidátka strany Smer-SD chce rovnako mobilizovať ich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava.