Domáce Politika Spoločnosť

SaS žiada premiéra zastaviť podvody. Lubyová by mala z postu ministerky odísť

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Slovenská národná strana (SNS) systematicky rozkráda rezorty, ktoré má vo svojej správe. Tak to bolo za Slotu a tak je to aj za Danka, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS). Podľa nich na SNS platí jediné – keď je škandálov priveľa, musí zasiahnuť predseda vlády a odvolať ministra. „Preto žiadame premiéra Petra Pellegriniho, aby v záujme zastavenia tých najväčších podvodov odvolal Martinu Lubyovú z postu ministerky školstva. Škandálom okolo prideľovania dotácií na vedu a výskum sa dostala na tú istú úroveň ako jej predchodca Peter Plavčan. Preto by ju mal postihnúť aj rovnaký osud,“ povedal poslanec Národnej rady SR a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SaS Róbert Buček

Odvolaním generálneho riaditeľa sekcie vedy a techniky Mareka Hajduka a podaním trestného oznámenia ministerka Lubyová podľa SaS priznala všetky chyby, ktoré jej vyčíta opozícia a mimovládna organizácia Zastavme korupciu. Strana dodáva, že sa týmto manévrom snaží zbaviť zodpovednosti. „Bola to však práve ministerka, ktorá tento škandál vehementne obhajovala. Keby cítila skutočnú zodpovednosť za zverené milióny ako dobrý hospodár, nikdy by k tomuto drzému a amatérskemu tunelovaniu verejných peňazí pod zámienkou vedy a výskumu nedošlo,“ tvrdí Gröhling.

Martina Lubyová podľa liberálov nepracuje pre občanov a ani pre slovenskú vedu, ale pre kleptokratickú Slovenskú národnú stranu a jej klientov. “Preto je v záujme Slovenska a jeho zneužívanej vedy, aby aj táto politička SNS z postu odišla,” uzavrela SaS.

Pre kauzu stimulov ministerka školstva Martina Lubyová v pondelok odvolala generálneho riaditeľa sekcie vedy a techniky ministerstva školstva Mareka Hajduka. Agentúre SITA to potvrdil odbor komunikácie a protokolu rezortu. Lubyová na pondelkovom brífingu informovala médiá, že pri hodnotení projektov zlyhala jedna konkrétna osoba.

Ministerka školstva pridelila vlani v decembri minulého roka 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Začiatkom januára Gröhling upozornil, že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa Lubyovej sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali.