Politika Zahraničné

Saudskoarabský korunný princ poprel, že by bol zapletený do vraždy Chášukdžího

Saudskoarabský korunný princ poprel, že by bol zapletený do vraždy Chášukdžího. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán poprel, že by bol osobne zapojený do vlaňajšej vraždy novinára Džamála Chášukdžího. Ako vodca krajiny však za ňu preberá plnú zodpovednosť.

 

“Bol to hrozný zločin,” povedal bin Salmán v rozhovore pre reláciu americkej televízie CBS 60 minút, odvysielanom v nedeľu večer. “Preberám však za ňu plnú zodpovednosť ako vodca v Saudskej Arábii, najmä preto, že sa jej dopustili jednotlivci pracujúci pre saudskú vládu.”

Svoju zodpovednosť za smrť novinára pripustil bin Salmán aj v rozhovore, ktorý v utorok odysiela ďalšia americká televízna stanicu PBS.

Korunný princ naďalej trvá na tom, že o príprave vraždy nič nevedel. Podľa neho je nemožné, aby tri milióny ľudí pracujúcich pre saudskoarabskú vládu posielali denne hlásenia jemu alebo druhému najvyššie postavenému členovi vlády.

Korunný princ v rozhovore pre CBS prekladanom do angličtiny ďalej uviedol, že vyšetrovanie vraždy pokračuje a “hneď, ako sa dokáže obvinenie voči niekomu, bez ohľadu na jeho hodnosť, bude postavený pred súd — bez výnimky”.

Novinára Džamála Chášukdžího, ktorý pracoval pre denník Washington Post a zvykol kritizovať vládnucu saudskoarabskú dynastiu, videli naposledy živého 2. októbra 2018, keď prišiel na saudskoarabský konzulát v Istanbule pre doklady potrebné na svoju svadbu. Novinárovo telo sa doposiaľ nenašlo.

Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. Saudskoarabskí činitelia označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. V súvislosti s prípadom Rijád postavil pred súd 11 podozrivých. Proces s nimi je neverejný, doposiaľ nebol nikto odsúdený.

Americká tajná služba CIA dospela k záveru, že vraždu Chášukdžího osobne nariadil korunný princ. Nezávislý vyšetrovateľ OSN vydal v júni správu, v ktorej sa uvádza, že existujú dôveryhodné dôkazy, že korunný princ nesie zodpovednosť za smrť novinára. Saudskoarabský minister zahraničných vecí ju označil za “chybnú”, pripomína televízia CNN.