Spoločnosť Zahraničné

Šéfka polície v americkom Portlande prenechala svoj post Afroameričanovi

Ilustračná foto: TASR /AP

PORTLAND – Belošská šéfka polície v meste Portland v americkom štáte Oregon Jami Reschová odstúpila v pondelok zo svojej funkcie a oznámila, že za svojho nástupcu v úrade si zvolila Afroameričana Chucka Lovella. Informoval o tom v utorok magazín Spiegel.

 

“Požiadala som Chucka Lovella, aby prevzal úlohu šéfa polície,” povedala Reschová s tým, že ide o “správneho človeka v správnom okamihu”.

Reschová čelila kritike za prístup portlandskej polície počas protestov, ktoré vypukli naprieč Spojenými štátmi po smrti Afroameričana Georgea Floyda. Keď došlo k potýčkam poriadkových síl s demonštrantmi, nariadila totiž zásahy s použitím slzotvorného plynu.

George Floyd zomrel 25. mája v meste Minneapolis v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi. Belošský policajt mu vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Floyd opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.

Ako napísala Reschová v pondelok miestneho času na Twitteri, odstúpiť sa rozhodla v dôsledku výziev, ktoré volali po zmene. Zmena vo vedení tamojšej polície “prichádza zo srdca”, uviedla.

“Keď za vami príde váš šéf a povie vám, že komunita vás potrebuje, musíte prevziať túto veľkú zodpovednosť,” citoval Lovella portál Oregon Live. “Mal som pocit, že nejakým malým spôsobom môžem začať určitý hojivý proces v komunite a bola to moja povinnosť,” povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii. Dodal však: “Bude to ťažké. Nerobím si žiadne ilúzie.”

Reschová bola šéfkou portlandskej polície menej ako šesť mesiacov. Lovell, ktorý sa stal členom portlandskej polície v roku 2002, bude teraz na jej čele štvrtým Afroameričanom.