Spoločnosť Zahraničné

Severnú Kóreu postihlo najhoršie sucho za takmer 40 rokov

KĽDR postihlo najhoršie sucho za takmer 40 rokov. Ilustračné foto: pixabay

SOUL – Severná Kórea zápasí s najhorším suchom za takmer 40 rokov. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie severokórejských úradov.

 

Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že v doterajšom priebehu tohto roka dosiahol úhrn zrážok 54,4 milimetra, čo je najmenej od roku 1982, pričom sucho zapríčinené deficitom zrážok by malo trvať až do konca mája.

Svetový potravinový program OSN (WFP) začiatkom mája oznámil, že v KĽDR čelí podľa odhadov po jednej z najhorších neúrod za posledných desať rokov “závažnému nedostatku potravín” až desať miliónov ľudí.

Severokórejský veľvyslanec pri OSN Pak Song-il adresoval vo februári svetovému spoločenstvu žiadosť o naliehavú potravinovú pomoc. Severokórejské vedenie pripísalo nedostatok potravín z nepriaznivému počasiu a medzinárodným ekonomickým sankciám, ktoré boli sprísnené po tom, čo KĽDR v posledných rokoch vykonala sériu jadrových a raketových skúšok.

Miestne noviny oznámili, že úradníci sa snažia nájsť nové zdroje vody a sfunkčniť čerpadlá a zavlažovacie zariadenia s cieľom minimalizovať škody v poľnohospodárstve.