Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SILNÁ karta pre policajtov! POKUTY budú rozdávať ako na bežiacom páse: Vieme prečo

Policajné auto.
Na cestách pribudnú stovky nových radarov. Zdroj: Facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj

BRATISLAVA – Na ministerstve vnútra chystajú viacero zásadných noviniek. Popritom, čo Slovensko prekvapili zámerom prekresliť mapu okresov a krajov, vytiahli ďalšiu silnú kartu. Cesty by mali zaplaviť stovky radarov, čo budú automaticky posielať pokuty.

 

Rezort vnútra chce posilniť bezpečnosť na cestách. A to tým, že naprieč celým Slovensko rozmiestni takmer 300 radarov, ktoré budú automaticky vyhodnocovať priestupky vodičov aj posielať pokuty. Po zavedení radarov by sa mal drasticky zvýšiť počet uložených pokút, ktoré vodičom posielajú poštou. Zatiaľ čo teraz je to za rok približne 20-tisíc, po novom by to malo byť až pol milióna.

Ministerstvu vnútra už na to vyčlenili celkovo 34,1 mil. eur z Plánu obnovy. Projekt predpokladá nákup 279 cestných rýchlomerov a analytických kamier (radarov) za 17,9 mil. eur. Ostatné financie poputujú na kapacity na ukladanie záznamov (7,7 mil. eur) a vývoj informačného systému na automatizáciu konania (5,8 mil. eur).

Hlavným cieľom investície do radarov má byť zníženie nehodovosti s dôrazom na ochranu zdravia a životov. Vyše dvesto radarov bude merať rýchlosť, zvyšok za zameria na prejazd na červenú a nerešpektovanie stopky. Práve rozmiestnenie radarov čelí kritike. „Takmer polovicu z 208 analyzovaných radarov plánuje predkladateľ umiestniť na dopravné úseky, s priemernou alebo podpriemernou nehodovosťou,“ vyčítajú projektu v hodnotení analytici z Útvaru hodnoty za peniaze.

Navrhované miesta pre inštaláciu radarov. Zdroj: Útvar hodnoty za peniaze
Navrhované miesta pre inštaláciu radarov. Zdroj: Útvar hodnoty za peniaze