Zahraničné

Škandál kandidátky na prezidentku: Clintonová sa bráni obvineniam

WINTERSET – Americká demokratická kandidátka na post hlavy štátu Hillary Clintonová uviedla, že nikdy nepoužila svoj súkromný e-mail na odosielanie tajných štátnych materiálov počas výkonu funkcie ministerky zahraničných vecí USA. Informovala o tom v noci nadnes agentúra Reuters.

“Neodoslala ani neprijala som nič, čo bolo v danom čase označené za tajné,” uviedla Clintonová. Politička tak reagovala na tvrdenie vládneho inšpektora Charlesa McCullougha, podľa ktorého Clintonová odoslala v danom funkčnom období zo svojho súkromného účtu najmenej štyri e-maily s tajnými dátami.

Kauza vypukla v marci a v radoch jej republikánskych oponentov vyvolala pobúrenie. Favoritka prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v novembri 2016, opakovane zdôraznila, že neporušila nijaké zákony či predpisy tým, že okrem štandardného vládneho e-mailu používala aj svoj súkromný e-mailový účet.

Rezort diplomacie dostal v máji od federálneho súdu nariadenie o postupnom zverejňovaní jej elektronickej korešpondencie. Komunikácia s rozsahom 55.000 strán by mala byť po dôkladnej previerke postupne zverejnená na webových stránkach ministerstva zahraničných vecí do januára 2016. Clintonová, ktorá pôsobila na čele ministerstva v rokoch 2009-13, podľa stanice CNN uviedla, že nemá čo skrývať a praje si, aby sa daná elektronická korešpondencia dostala na verejnosť čo najskôr