ŠKANDÁL Mal to byť najmodernejší futbalový štadión za milióny. Od UEFA však dostal Kmotrík červenú

BRATISLAVA – Na novom Národnom futbalovom štadióne sa kvalifikačné zápasy našej futbalovej reprezentácie nateraz hrať nebudú. Štadión totiž nedostal zelenú od európskej futbalovej únie. Hoci nový futbalový stánok, ktorého cena môže prekročiť 100 miliónov eur už má za sebou ligové zápasy Slovana Bratislava aj megakoncerty rockových skupín, prísne kritéria, ktoré stanovila UEFA, zatiaľ nespĺňa. A to aj napriek tomu, že mal byť na úrovni najlepších futbalových štadiónov v Európe.  

 

Keď sa na jeseň minulého roka začalo hovoriť o tom, že nový stánok má byť výrazne drahší, ako sa pôvodne plánovalo, kompetentní to okrem iného ospravedlňovali aj tým, že štadión síce bude drahší, ale zato bude spĺňať náročné požiadavky UEFA. „Musíme si povedať, či chceme mať najmodernejšie osvetlenie a infraštruktúru, aké sú možné, alebo budeme vyžadovať niečo, čo bude síce lacnejšie, no už pri kolaudácii bude zaostávať za moderným svetom,“ vyhlásil v septembri 2018 počas kontrolného dňa na nedokončenom štadióne premiér Peter Pellegrini.

To, že vynovené Tehelné pole má spadať do kategórie 4 v zmysle smernice UEFA z 1. mája 2018 štát pripomenul aj v dokumente, ktorým začiatkom februára stanovil základné podmienky, za ktorých môže súkromný investor NFŠ, štadión prenajímať. Za výstavbou stojí podnikateľ Ivan Kmotrík starší. Dnes sa však ukazuje, že nový stánok vysoké zahraničné štandardy zatiaľ nespĺňa.

Hrať sa bude v Trnave

Ako včera informoval Slovenský futbalový zväz, kvalifikačné zápasy na Majstrovstvá Európy 2020 proti výberom Chorvátska a Walesu odohrá naša reprezentácia v Trnave na štadióne Antona Malatinského. Nová a moderná futbalová aréna v Bratislave totiž náročné kritéria nesplnila. “UEFA poslala Slovenskému futbalovému zväzu oficiálnu správu z májovej obhliadky Národného futbalového štadióna, v ktorej konštatuje, že viacero technických požiadaviek pre splnenie podmienok udelenia kategórie 4 nebolo doposiaľ splnených,” uviedla hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Monika Jurigová. UEFA preto dôrazne odporučila odohrať pred akýmkoľvek kvalifikačným zápasom na takomto štadióne aspoň jeden skúšobný zápas za účelom otestovania a doladenia organizačných a bezpečnostných opatrení. Ten má preveriť aj technické zabezpečenia štadióna spojeného s organizáciou zápasov na najvyššej úrovni.

Jesenné kvalifikačné zápasy odohrá naša reprezentácia v Trnave na štadióne Antona Malatinského.
ZdroJ. TASR / LukᚠGrinaj

Treba len doťuknúť detaily

To, že štadión zatiaľ prísne kritéria nespĺňa, priznali aj „slovanisti,“ avšak situáciu riešia. Ako pre Glob.sk vysvetlil technický riaditeľ Slovana Bratislava Zdeno Roman, štadión je momentálne v predčasnom užívaní. Nedostatky, o ktorých ich včera informovala UEFA sa podľa neho týkajú dokončenia a technického dovybavenia niektorých miestností. „Teraz pracujeme na tom, aby sme všetko dokončili a dotiahli dokonca. UEFA stanovila dátumy, kedy by mali byť jednotlivé časti hotové, ale očakávame, že to stihneme ešte pred ich uplynutím,” povedal Roman. Otestovať splnenie požadovaných štandardov by mohli počas zápasov prvého predkola Ligy majstrov, ktoré sa má žrebovať už budúci týždeň. Počas nich by sa mohli prísť na progres na štadióne pozrieť aj z UEFA.

Na snímke vpavo investor, podnikateľ Ivan Kmotrík starší a vpravo jeho syn, viceprezident a generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Stále vyššia cena

Výstavbu nového štadióna ako aj súvisiacu infraštruktúru realizuje spoločnosť NFŠ, a.s., ktorá zároveň zabezpečuje aj samotné financovanie. Jej akcionárom je ŠK Slovan Bratislava. Na čele predstavenstva spoločnosti je Pavel Komorník a členom dozornej rady Ivan Kmotrík starší. Na financovaní sa svojou troškou podieľa aj štát a to dotáciou vo výške 27,2 milióna eur.

Kmotríková firma sa však so štátom v minulosti dohodla, že ak sa rozhodnú štadión predať, štát ho kúpi. Obe strany zároveň tiež uzavreli dohodu, že maximálna výška, ktorú štát zaplatí, bude 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny bude zároveň odpočítaná spomínaná štátna dotácia.

Dnes je však jasné, že nový futbalový stánok bude výrazne drahší. O vyšších nákladoch sa začalo hovoriť už vlani na jeseň. „Možno to bude viac o sedem, možno o dvanásť miliónov. Ja by som bol rád, ak by to zvýšenie nebolo viac ako päť-šesť miliónov,“ tvrdil vtedy Kmotrík. Odvtedy sa suma však navyšovala niekoľkokrát. Koncom apríla Kmotrík v diskusii Denníka N už tvrdil, že firma Strabag, ktorá výstavbu zabezpečovala, hovorí o 24 až 25 miliónovom predražení. Dnes už neplatí ani táto suma. Ako pre Glob.sk uviedla hovorkyňa firmy Edita Novotná, navýšená cena diela, ktorú si spoločnosť prostredníctvom dodatkov nárokuje, je 30 miliónov eur. “Vyplývajú z dodatočných požiadaviek investora a súvisia so zvýšeným štandardom futbalového štadióna a tiež s doprojektovaním častí diela, ktoré nebolo súčasťou zákazky a vznikli až po podpise zmluvy o dielo, t.j. Zákazka neobsahovala tieto požiadavky,” uviedla Novotná.

Cena nového futbalového stánku má byť približne 100 miliónov eur. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Kúpiť ho musíme, otázne je zakoľko

Štadión, ktorého cena pôvodne nemala prekročiť 75,2 milióna eur, tak bude nakoniec stáť viac ako 100 miliónov. Otázne však stále je, kto to zaplatí. Momentálne má totiž štadión v rukách Kmotrík, ak ho bude chcieť predať, štát ho kúpiť podľa zmluvy musí. Či zaň zaplatí iba pôvodne dohodnutých 75,2 milióna, alebo aj zvyšok, bude už predmetom rokovaní medzi súkromným investorom a vládou. Posúdenie oprávnenosti vyšších nákladov má v rukách ministerstvo školstva.

 

Viac o téme: Chorvátsko, futbal, Ivan Kmotrík, kritériá, kvalifikácia ME 2020, kvalifikačné zápasy, Liga majstrov, NFŠ, nový štadión, omáce zápasy, ŠK Slovan Bratislava, Slovan Bratislava, Slovenský futbalový zväz, Štadión Antona Malatinského, štandardy, Strabag, Tehelné pole, Trnava, UEFA, vyššie náklady, Wales, Zdeno Roman

Súvisiace články