Politika Zahraničné Top

Škandál nemeckých úradov. Ignorovali informácie o vojnových zločincoch medzi migrantmi

Nemecká kancelárka Angela Merkelová čelila kritike za "vítačskú" politiku. (TASR/AP)

BERLÍN/BRATISLAVA – Nemecko stojí pred ďalším škandálom vládnych úradov. Počas masívnej migračnej vlny v roku 2015 zostali ignorované a nespracované tisíce informácií, že sa medzi žiadateľmi o azyl nachádzajú vojnoví zločinci. Vyplynulo to z odpovede nemeckého ministerstva vnútra na žiadosť poslaneckej frakcie strany FDP.

 

Podľa dokumentu Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) odovzdal v rokoch 2014 do začiatku roka 2019 Spolkovému úradu vyšetrovania (BKA) a federálnej prokuratúre okolo 5-tisíc údajov o “zločinoch podľa medzinárodného práva”. Z iných miest prišlo 2-tisíc ďalších indícií. 

Vyšetrovanie sa začalo len v 129 prípadoch

Napriek tisíckam náznakov začali príslušné úrady vyšetrovanie len v 129 z nich. V rokoch 2015 a 2016, teda počas najväčšej migračnej vlny, bolo podľa správy k dispozícií 3 800 takýchto indícií, ale konalo sa len v 28 prípadoch.

Na archívnej snímke migranti čakajú v rade na registráciu v registračnom centre v nemeckom Giessene 2. decembra 2015. (TASR/AP)

Vojnoví zločinci nemôžu dostať ochranu

Hovorca nemeckého ministerstva vnútra pre Bild priznal, že mnoho týchto náznakov polícia vôbec nevyšetrovala. Expertka FDP pre vnútornú bezpečnosť Linda Teuteberg varovala: “Vojnoví zločinci nemôžu získať v Nemecku ochranu. Mám pochybnosti, či spolková vláda v posledných rokoch pristupovala k tomu s potrebnou vážnosťou.”

Už v apríli minulého roka došlo k odhaleniu, že pobočka BAMF v nemeckých Brémach schválila v rokoch 2013 a 2016 neoprávnene 1 200 žiadostí o azyl. Zodpovedná vedúca zamestnankyňa BAMF bola následne prepustená z práce.

Na škandál s možnými vojnovými zločincami medzi migrantmi zareagoval aj nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Vyžiadal si k nemu “veľmi podrobnú správu”. Keď došlo naozaj k zlyhaniu, tieto zanedbané prípady budú spracované, uviedol vo štvrtok minister v Bruseli.