Regióny Nitra Domáce Top

ŠKANDÁL Poriadne mastný HONORÁR pre Daru Rolins: Lavína kritiky! Mesto je už tak zadĺžené

Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Martin Baumann

ZLATÉ MORAVCE – Na Zlatomoraveckom jarmoku má už tento rok vystúpiť populárna speváčka Dara Rolins. Samospráva mesta chcela obyvateľov potešiť. Ich zámer ale úplne nevyšiel, keďže niektorí obyvatelia sú rozhorčení. Honorár speváčky vyvolal u nich vlnu ostrej kritiky.

Na jarmoku v Zlatých Moravciach má v septembri 2024 vystúpiť speváčka Dara Rolins. Informáciu potvrdila riaditeľka Mestského strediska kultúry a športu v Zlatých Moravciach Simona Holubová pre Plus Jeden deň. Speváčka nemá byť jedinou senzáciou a vystúpiť na jarmoku by mohli aj iné známe mená. Samospráva mesta celý program ešte oficiálne nezverejnila.

Vlna kritiky zo strany obyvateľov

Honorár speváčky by mal byť vo výške 10 000€, pričom ide o polovicu rozpočtu na mestský jarmok. Názory obyvateľov sú rôzne. Niektorí si myslia, že je zbytočné platiť také peniaze za vystupenie jednej speváčky. “Kto je na týchto preplácaných umelcov zvedaví, nech ide na ich koncert a zaplatí vstupné a nie, aby ich platili zastupiteľstvá na ľudových veseliciach! Pripadá mi to, ako keby kultúrne intitúcie medzi sebou súťažili, kto získa na organizované podujatie drahšiu hviezdu. Možno umelci, na ktorých zostala polovica plánovaného rozpočtu, sú aspoň takí hodnotní ako táto “hviezda”. Nemalo by sa zabúdať aj na to, že mnohým občanom vyhovuje iný žáner!” vyjadrila sa rozhorčene Janka. Ani Tomáš nepovažuje tento krok vedenia mesta za rozumný: “V Zlatých Moravciach nič nie je. Chudoba, nezamestnanosť a hladová dolina.”

Mnohí obyvatelia si vedia predstaviť aj rozumnejšie využitie mestských financií. Renáta by investovala do zveľadenia mestských budov. “Určite by sa nám tu viac zišlo kúpalisko. Nech ho obnovia. Roky chátra. Aj kino, amfiteáter, plaváreň a iné veci sú v meste podstatné,” konštatuje. Iní zase píšu, že by sa mohlo postaviť detské ihrisko či nemocnica pre choré deti.

Mesto tiež reaguje

Obyvatelia sú veľmi rozhorčení aj preto, pretože ich mesto patrí k jedným z najzadĺženejších na Slovensku. Podľa týždenníka Trend patrí mesto s počtom obyvateľov 12 000 dokonca k najviac zadlženým. Dlh mesta je vo výške približne 5,4 milióna eur. “Lídrom rebríčka najväčších dlžníkov sú Zlaté Moravce, ktoré sú však v počte obyvateľov 40-krát menšie ako Bratislava. Iba v prípade Zlatých Moraviec je podiel celkového dlhu na bežných príjmoch mesta okolo 48 percent,” uvádza týždenník.

Celková výška dlhu k 31.12.2023 je podľa slov primátora 47,65 % podielu celkovej sumy dlhu na objeme bežných príjmov. “Najväčším faktorom, ktorý ovplyvnil výšku dlhu, bolo oddĺženie bývalej nemocnice, na čo sme museli zobrať úver. Ďalej zaplatené súdne spory s bývalými zamestnancami, s ktorými bol ukončený pracovný pomer v predchádzajúcich volebných obdobiach a financovanie povinného spolufinancovania v rámci projektov, alebo financovania neoprávnených výdavkov týchto projektov, ktoré nebolo možné financovať z vlastných bežných príjmov mesta, ale prostredníctvom úverov,” vysvetlil.

Speváčku si mesto zajednalo už minulý rok. “Snažíme sa Zlatomoravčanom každý rok priniesť kvalitný kultúrny program. A keďže Dara Rolins sa nám zmestila do nášho stanoveného rozpočtu a ide o naozaj kvalitnú a populárnu účinkujúcu, rozhodli sme sa tento rok práve pre ňu,” vyjadrila sa Simona Holubová pre Plus Jeden deň.