Regióny Vysoké Tatry

Škandál poslankyne TABÁK nestačil! V Tatrách ju NAPODOBŇUJÚ ďalší: POZOR, hrozia za to mastné POKUTY

Zdroj: Pexels, Topky/Ján Zemiar

TATRY – Hoci kúpanie vo vodopádoch, plesách a potokoch v Tatranskom národnom parku je roky zakázané a vie o tom každý domáci, nie každý si to berie k srdcu. Na sociálnej sieti koluje video, kde si turisti spravili s tatranskej prírody doslova akvapark.

Pred dvomi rokmi sa vzniesla vlna kritiky na poslankyňu Romanu Tabák, ktorá zverejnila fotografiu, kde sa kúpe v tatranskom Studenom potoku. Jej zámerom bolo vyzvať ľudí na dovolenku na Slovensku a motivovať ich k otužovaniu. Nakoniec to dopadlo úplne inak, bola z toho niekoľkodňová kauza, keďže išlo o chránenú oblasť. Od Slovenskej inšpekcie životného prostredia dostala pokutu 500 eur. Celá udalosť zrejme pre niektorých nie je dostatočnou výstrahou, na sociálnych sieťach koluje video, kde si turisti počas slnečných dní spravili zo Studeného potoka verejné kúpalisko. Niektorí posedávajú na skalách a opaľujú sa, iní sa kúpu, pričom viacerí sú v plavkách a s uterákmi.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRY 🇸🇰🇵🇱 (@tatry_official)

Podobných prípadov počas leta bolo viacero a dejú sa aj napriek upozorneniam a sankciám, píše SITA. „Vysokohorské prostredie s kúpaliskom si návštevníci mýlia hlavne počas horúcich a slnečných dní. Mali sme aj víkendové služby, strážcovia i lesníci boli v tomto prostredí a upozorňovali ľudí, udelili tiež nejaké sankcie,“ povedal Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku pre agentúru. „Je to ako hádzať hrach na stenu. Pokiaľ v sebe nemáme slušné vychovanie, správame sa ako divosi. Paradoxom je, že Slovák si toto v zahraničí nedovolí, bojí sa pokuty či toho, že by ostal vo väzení. To si vieme dovoliť iba na Slovensku,“ poznamenal.

Zákaz kúpania má svoj zmysel

Na sociálnej sieti sa objavili poznámky, že návštevníci nič zlé nerobia a že ľudia sú súčasťou prírody. Zákaz kúpania sa v plesách a potokoch však má svoj význam, ide o citlivé ekosystémy. Tie reagujú aj na malé zmeny prostredia takým spôsobom, že môže prísť k ich zániku. Poškodenie vzniká už len prístupom človeka k plesu mimo turistického chodníka.

„Pobrežná okrajová časť plesa, takzvaný litorál, je citlivá na zošľapávanie brehov a vegetácie. Dochádza tak k erózii brehov, zakaľovaniu vody a poškodzovaniu pobrežnej vegetácie, ktorú často tvoria chránené druhy rastlín a pobrežných biotopov,“ vysvetľuje Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR. „Druhým faktorom je samotný vplyv kúpania na chemizmus vody. Opaľovacie krémy, deodoranty a repelenty obsahujú rôzne chemické substancie, ktoré sa môžu uvoľňovať počas kúpania do vody.“