Regióny Prešov Stropkov

Školáci v Stropkove sa potešia: V meste zmodernizovali učebne najmladšej školy za vyše 192 000 eur

Základnú školu pre koronavírus zatvorili.
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / František Iván

STROPKOV – Mesto Stropkov zrekonštruovalo viaceré odborné učebne a zabezpečilo nové učebné pomôcky v Základnej škole (ZŠ) na Konštantínovej ulici. Projekt bol financovaný zo zdrojov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Informoval o tom hovorca mesta Peter Novák. Projekt podala samospráva ešte v roku 2017 a realizovať ho začali v polovici roka 2018. Pôvodne rátali s jeho ukončením v priebehu 12 mesiacov, napokon sa toto obdobie predĺžilo na päť rokov.

 

“Dĺžku realizácie tohto projektu ovplyvnila situácia v rámci IROP pre zdĺhavé procesy zo strany riadiaceho orgánu, ktorým bolo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Neplánované zdržanie nastalo aj pri verejných obstarávaniach a nevyhnutných procesoch spojených s ich kontrolami a napokon si svoj čas vyžiadala aj dodávka jednotlivých druhov tovaru. Som však rád, že aj keď to trvalo pomerne dlho, projekt sa nám podarilo úspešne ukončiť a škola získala vybavenie za takmer 200 000 eur,” skonštatoval primátor mesta Ondrej Brendza.

Veľkým prínosom bol aj nový nábytok

Modernizácie sa dočkali fyzikálna, biologická, chemická, jazyková a počítačová učebňa, ako aj školské dielne. Súčasťou učební sú aj plnohodnotne vybavené pracoviská učiteľov. Každá z nich bola vybavená novými modernými pomôckami, ktoré zatraktívnia výučbu jednotlivých predmetov. “Tento projekt začal realizovať ešte môj predchodca a sme radi, že sme už na konci. V jeho záverečnej etape sme sa dočkali modernizácie učební techniky, fyziky, chémie a informatiky.

Cieľom projektu bola moderná základná škola poskytujúca kvalitné vzdelanie. Vyriešili sme tiež problém morálneho zastarania učební informačno-komunikačných technológií, ale aj ďalších špecializovaných pracovísk,” uviedol riaditeľ školy Jaromír Zachar. Veľkým prínosom je podľa neho aj nový nábytok, keďže ten pôvodný, viac ako 20-ročný, pomaly dosluhoval. Celková výška oprávnených výdavkov presiahla 182 000 eur, ďalších zhruba 10 000 eur investovalo mesto do stavebných úprav školských priestorov z vlastných prostriedkov.