Domáce GPlus Spoločnosť Top

Skontrolujte si domáce lekárničky. Ružové pilulky už nie sú pre každého

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Voľne dostupný liek proti bolesti, ktorý má doma takmer každý, zmenil svoje zloženie. Vyradiť ružovú pilulku z domácich lekárničiek by mali predovšetkým pacient s intoleranciou na laktózu. Pri požití im hrozia vážne zdravotné ťažkosti.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a spoločnosť Sanofi, ktorá vyrába voľnopredajný liek Ibalgin, informuje na svojej stránke o zmene zloženia tohto lieku. Po novom sa do Ibalginu 200 a 400 pridáva nová pomocná látka monohydrát laktózy. Táto prímes môže byť nebezpečná pre pacientov s dedičnými poruchami ako sú intolerancia laktózy, deficitom laktázy alebo s poruchou absorpcie glukózy a galaktózy. ,,Neúmyselné požitie lieku s laktózou može u pacientov s laktózovou intoleranciou vyvolať vážne zdravotné problémy,” varuje Tamara Milly zo spoločnosti Medical Head.

Lekárnik by vás pri kúpe tohto lieku mal upozorniť na zmenu zloženia. O novom zložení lieku sa dočítate aj v príbalovom letáku či na obale krabičky. Pokiaľ trpíte intoleranciou na laktózu nemusíte sa obávať požívania iných liekov z radu Ibalginu. Zloženie liekov sa menilo len pri 200 – miligramových a 400 – miligramových tabletách. Dôvodom má byť zmena výrobného miesta, kde sa používa iná výrobná metóda, pre ktorú sú vhodné iné pomocné látky. ,,Podľa informácií od držiteľa registrácie bol liek so zmeneným zložením prepustený do distribúcie už v januári, takže už by mal byť postupne dostupný v slovenských lekárňach,” doplnila pre Glob.sk hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pacientom, ktorí po novom nesmú užívať Ibalgin inú alternatívu lieku. ,,Na trhu je dostatok vhodných terapeutických náhrad, vrátane liekov s obsahom rovnakej účinnej látky (ibuprofén),” radí ŠÚKL.

V lekárni vás pred Ibalginom upozornia. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz