Slováci si na Veľkú noc poriadne doprajú. Pozrite sa, ako budú cez sviatky otvorené obchody

BRATISLAVA – Veľká noc sa blíži a s ňou sa neodmysliteľne spájajú bohato obložené stoly prekypujúce rôznymi dobrotami. Podľa výsledkov prieskumov si Slováci počas týchto sviatkov radi dožičia a to najmä mäsové produkty, koláče a tradičný slovenský alkohol. Veľká noc má dopad nielen na naše žalúdky, ale aj na otváracie hodiny supermarketov. Pozrite sa, kedy a kde nakúpite posledné zásoby, ktoré nesmú chýbať vo vašej domácnosti počas niekoľkých dní voľna.

 

Ako to už býva zvykom, Slováci sa najčastejšie zásobujú domácimi potravinami nielen cez Vianoce, ale aj  počas veľkonočných sviatkov. Z prieskumov predajní Coop Jednota vyplýva, že slovenské domácnosti si na Veľkú noc zvyčajne doprajú a to najmä údené mäso, vajcia z domáceho chovu, suché salámy či klobásky. ,,Nesmiernemu záujmu sa tešia slovenské zemiaky, ktoré sú pre svoju výbornú chuť a menšiu veľkosť vhodné do tradičného zemiakového šalátu. Na odbyt ide aj zelenina, hlavne listová, taktiež mrkva, lahôdková cibuľka, chren a paradajky,“ priblížil nákupné správanie zákazníkov vrchný riaditeľ obchodnej sekcie Coop Jednota Slovensko Branislav Lellák.

Na veľkonočných stoloch nebude chýbať údené mäso, koláče a borovička. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Gazdiné počas Veľkej noci vítajú kupačov najmä koláčmi, sladkým pečivom a pre tých starších aj niečim ,,malým na posilnenie”. Suroviny na prípravu tradičného pohostenia sa odrážajú aj v nákupných košíkoch nakupujúcich. Z ingrediencií je počas veľkonočných sviatkov najväčší záujem o kokos, med, orechy, mak či šľahačku. Predaj čerstvého a sušeného droždia stúpol počas minuloročnej veľkonočnej sezóny o 18 percent.

Obchodné reťazce myslia aj na najmenších šibačov a preto svoj sortiment obohatili aj o čokoládové figúrky, vajíčka s prekvapením a čokoládovo-likérové sladkosti, ktoré sa v tomto období tešia veľkej obľube. Dospelí oblievači sú zase vyplácaní takzvaným páleným. Zo štatistík nákupného správania vyplýva, že počas vlaňajších sviatkov ľudia najviac z regálov s alkoholom siahali po vodke, borovičke, hruškovici, bylinných desilátoch, whisky ale aj po vianočnom likére.

Obchodné reťazce myslia aj na najmenších šibačov a preto svoj sortiment obohatili o sladké figúrky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Otváracie hodiny

Slovenské supermarkety sa na Veľkú noc pripravujú poctivo. Na Zelený štvrtok (18. apríl) nakúpite takmer všade ako počas bežného pracovného dňa. Veľký piatok (19. apríl) zatvoria svoje brány azda všetky obchody s potravinami. Možnosť dokúpiť si zásoby budete mať opäť cez Bielu sobotu (20. apríl). Veľkonočnú nedeľu (21. apríl) a Veľkonočný pondelok (22. apríl) zostanú obchody zatvorené, možnosť nakúpiť budete mať znova od 23. apríla.

Otváracie hodiny v najväčších slovenských supermarketoch sú pozmenené nasledovne:

Zdroj: Glob.sk

Viac o téme: borovička, koláče, kupači, mäso, nákupy, oblievači, otváracie hodiny, potraviny, prieskum, šibačka, supermarkety, suroviny, sviatky, údené mäso, Veľká noc, výslužka

Súvisiace články