Regióny Bratislava Top

Slovák, DOJNÁ KRAVA!? TÁTO chyba vás vyjde DRAHO, ľudia zúria: Plníme vrecká tým, ktorí tento NEPODAROK vymysleli! Magistrát REAGUJE

aktualne policia
Zdroj: Facebook/Polícia SR, Glob.sk/Peter Korček (úprava regióny.sk

BRATISLAVA – Nová politika parkovania v hlavnom meste leží v žalúdku mnohým obyvateľom Bratislavy. Dokonca až tak, že sa spojili a vytvorili na Facebooku skupinu Férové Parkovanie Bratislava, v ktorej zdieľajú svoje skúsenosti a nepríjemné zážitky. 

Do redakcie nám dokonca prišlo upozornenie na sťažnosť od Tomáša, ktorý dostal pokutu za to, že si do aplikácie zabudol zaznačiť parkovanie. “Ideš po dieťa do školy a meškajúc si v strese zabudneš kliknúť “do apky”? Zaplať 78 € (alebo 52, ak zaplatíš do pár dní). Nuž, stalo sa mi, urobil som chybu. Ale za 10-minútovú chybu, ktorú som napravil hneď, ako som sa k autu vrátil, takúto pokutu… To sa volá dojenie kráv – ako to nedávno nazval bývalý Vallov poslanec Winkler. Niekto tie ich predražené nápady a prezamestnané úrady zaplatiť musí,” informoval Tomáš o svojej negatívnej skúsenosti.

Tomáš nie je jediný, kto kritizuje systém parkovania v hlavnom meste. “Bratislavské parkovanie nemá obdobu v celej EÚ. Ľuďom neprospieva, iba “plní kešene” tým, ktorí tento nepodarok vymysleli,” myslí si Milada. Podľa Márie zase mestu záleží viac na kontrole a na tom, ako ľudí ošklbať, než na efektívnom parkovaní.

Zdroj: TASR

Proti pokute sa môžete odvolať

“Priestupok je vždy overovaný dvojstupňovo, to znamená, že správny orgán ešte raz overuje priestupok zaznamenaný v teréne kontrolórmi. Až keď sa aj pri druhej kontrole potvrdí spáchanie priestupku, pristúpi sa k odoslaniu pokuty. Ak sa držiteľ vozidla domnieva, že k priestupku nedošlo, má možnosť do 15 dní od doručenia rozkazu podať odpor,” prezradil pre regióny.sk Peter Bubla, hovorca Magistrátu hlavného mesta.

Čo sa týka výšky pokuty, tá je presne stanovená cestným zákonom (zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke). Mesto ani mestská polícia o jej výške nerozhoduje. Pokuta za nesprávne parkovanie je v zmysle zákona 78 €. Zároveň v zmysle cestného zákona platí, že ak pokutu uhradíte v lehote do 15 dní, zaplatíte dve tretiny z tejto sumy, teda 52 €.

Zaujímalo nás aj to, či je možné zaplatiť za parkovanie aj dodatočne, napríklad ako v tomto prípade, kedy sa niekto pozabudne. “V stanovenom čase je možné v regulovanej zóne parkovať len s príslušným oprávnením – rezidenti s rezidentskou kartou, návštevníci po zaplatení hodinovej sadzby (resp. s iným oprávnením – parkovanie s bonusovou alebo návštevníckou kartou),” prezradil hovorca.

Sťažností na parkovanie nepribúda

Keďže vznikla skupina bojujúca za férové parkovanie v Bratislave, zisťovali sme, či Magistrát eviduje zvýšený počet sťažností. “Neevidujeme zvýšený počet sťažností na parkovaciu politiku. Práve naopak. Jedným z hlavných cieľov regulácie parkovania je, aby bolo parkovanie v okolí bydliska pre rezidentov dostupnejšie a tento cieľ sa nám vďaka zavádzaniu zón s regulovaným parkovaním darí napĺňať, o čom svedčia ako dáta, tak aj spätná väzba obyvateľov zón,” uviedol Bubla.

“Zároveň platí, že na základe skúsenosti z regulácie prvých zón a hlavne na základe spätnej väzby obyvateliek a obyvateľov sa snažíme systém neustále vylepšovať – v lete sme prijali prvý veľký balík zmien pravidiel, ktorý priniesol viaceré vylepšenia PAAS tak, aby systém čo najlepšie slúžil obyvateľom,” dodal hovorca mesta na záver.