Regióny Bratislava

Slovák Samuel Goda študoval na jednej z najlepších univerzít v USA

Ilustračné foto Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA/SAN FRANCISCO – Slovák Samuel Goda študoval na univerzite v Berkeley, čo je podľa jeho slov najlepšia škola v Amerike pre verejnú správu. Pôvodne sa po štúdiu chcel spolu s manželkou vrátiť na Slovensko, ale v Kalifornii našiel zaujímavých a inovatívnych ľudí a príjemné pracovné prostredie. V USA tak už žije tri roky. Uviedol to na stretnutí prezidentky Zuzany Čaputovej s podnikateľmi v americkom San Franciscu.

Goda pracoval niekoľko rokov na Slovensku v neziskovom sektore a aj v štátnej správe. “Dostal som sa však do bodu, keď som videl iba strašne veľa problémov a málo riešení. Tak mi napadlo, že jedinou možnosťou je ísť na školu, a tak som sa prihlásil na školy v USA,” priblížil.

V Spojených štátoch využil Goda príležitosť, zmenil svoje smerovanie a začal sa venovať energetike a klíme. Aktuálne pracuje v oblasti elektromobility v súkromnej firme Kaluza, ktorá práve expanduje na americký trh. Ako priblížil, na starosti má vzťahy s kalifornskou vládou a s ďalšími 17 štátmi v USA týkajúce sa energetiky a klímy a čohokoľvek spojeného s elektrickými vozidlami. “Trh v Amerike, čo je paradoxné, je veľmi regulovaný, čo sa týka elektromobility. Takže z toho dôvodu je potrebná moja expertíza v reguláciách, politikách a ekonómii,” uviedol.

Individualizmus u ľudí má svoje pozitíva i negatíva

Kalifornia je podľa Godu úplne iná ako Slovensko. Ľudia sú tam otvorenejší a milší. Je tam však u ľudí silnejší individualizmus, ktorý má svoje negatíva aj pozitíva. “Na Slovensku je ten život, musím povedať v dobrom zmysle, pohodlnejší. Máte priateľov a stabilitu, ktorá tu nie je vôbec samozrejmosťou. Máte širšiu komunitu, s ktorou ste možno vyrastali a tu to napríklad chýba,” skonštatoval Slovák.

Zároveň poukázal na to, že ľudia sa v Amerike vedia lepšie “predať”. To na Slovensku podľa Godu chýba a tvrdí, že keď si hľadal prácu, mal problém s vychválením sa. “Stále máme tendenciu hovoriť: my alebo naša firma sme robili, kdežto tu v Amerike je, že ja som urobil a toto je môj výkon. Máme kopu dobrých nápadov, robíme kopu dobrých vecí, len to treba troška predať,” povedal.

Američania sú rodinne založení, tvrdí Goda

Američania sú podľa Godu veľmi rodinne založení, majú radi komunitu, šport a sú radi vonku. Ľudia sú otvorení a inovatívni. Uviedol, že aj keď sú cudzinci, Američania ich prijímajú bez akéhokoľvek problému.

Goda sleduje, čo sa na Slovensku deje a na krajine mu záleží. Pri svojej poslednej návšteve minulý rok si všimol, že je tu cítiť frustráciu, hnev a napätie. Mrzí ho tiež vplyv dezinformácií na spoločnosť, ktoré zasahujú kohokoľvek bez ohľadu na vzdelanie.

Vidí však, že mnoho vecí sa hýbe dopredu a na Slovensku sú ľudia, ktorí majú nápad, chuť pracovať a viesť veci dopredu. “Dúfam, že toto bude tá časť, ktorá potom vyhrá a misky váh sa priklonia na stranu pozitívneho myslenia a pozerania sa dopredu ako nejakého spiatočníctva,” doplnil Goda.