Politika Spoločnosť Domáce

Slovenskí vojaci sú v poriadku. Rezort obrany je v pravidelnom kontakte s ich veliteľom

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenskí vojaci sú v poriadku a plnia úlohy v súlade s rozhodnutím velenia misie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková. Rezort je navyše v pravidelnom kontakte s veliteľom slovenských vojakov. Všetci siedmi vojaci, ktorí sa nachádzali na výcvikovej misii v Iraku, sú už mimo jeho územia.

 

„Ministerstvo obrany SR je o celej aktivite informované a celú situáciu monitoruje. Slovenskí vojaci sú aktuálne v poriadku a plnia úlohy v súlade s rozhodnutím velenia misie. Rezort je v pravidelnom kontakte s veliteľom slovenských vojakov. Z bezpečnostných dôvodov nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa.

Americký prezident Donald Trump nariadil 3. januára raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa. Rakety, ktoré boli vystrelené z dronu, totiž vybuchli v momente, keď vystupoval z lietadla.

Ozbrojený útok vyvolal veľkú odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. Spojené štáty americké medzičasom vyzvali svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky.

Predseda vlády SR sa v tejto súvislosti počas uplynulého víkendu stretol v Banskej Bystrici s ministrom obrany SR, náčelníkom generálneho štábu a riaditeľom vojenského obranného spravodajstva.