Domáce Politika Top

Slovensko opäť na nohách: Ľudia chcú zmeny v polícii a odchod Gašpara

BRATISLAVA – Desaťtisíce ľudí sa dnes opäť zišli na Námestí SNP v Bratislave s požiadavkou na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara. Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko požadujú tiež dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ako aj vyšetrenie všetkých káuz, o ktorých Kuciak písal, a to za účasti medzinárodného policajného tímu. Podľa organizátorov protestu Karolíny Farskej a Juraja Senigu je odvolanie Gašpara prvým krokom na nezávislé vyšetrenie tejto vraždy. Skandujúci dav medzi jednotlivými prejavmi kričal Dosť bolo Smeru! alebo Predčasné voľby!

Ako prvá vystúpila investigatívna redaktora Trendu Zuzana Petková, podľa ktorej sa na Slovensku zatiaľ žiadne politické kauzy, ktorým sa investigatívni novinári venovali, nevyšetrili. Dôsledkom je beztrestnosť mocných a obrovská miera nedôvery v políciu a štátne orgány, ktoré chránia páchateľov a nie obete. Zástupcovia študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno poukázali na to, že výmenou ministrov vo vláde sa nič nezmenilo. “Vymenilo sa zopár figúrok, naša krajina sa však po vražde Jána Kuciaka zmenila veľmi,“ vyhlásila študentka Juliana Horváthová a zdôraznila, že študenti budú bojovať za to, aby dokázali na Slovensku nájsť uplatnenie a dôstojné podmienky. Za týmto účelom bude iniciatíva organizovať diskusie pre študentov po celom Slovensku.

Za kultúrnu obec a iniciatívu Žiadame okamžitý kultúrny reparát sa davu prihovoril herec Richard Stanke, podľa ktorého vláda Petra Pellegriniho nezačala pracovať na zmene Slovenska na slušnú krajinu. „Politický kurz jeho vlády sa nezmenil, nik z ministrov, ktorí čelia kauzám, neodišiel. Robert Fico sa nám smeje do tváre a riadi svojich poslušných lokajov,“ vyhlásil. Opäť vyzval na výmenu novej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ktorá je podľa asi 5 000 osobností z kultúry nedostatočne kompetentná na riadenie tohto rezortu. Na Slovensku sa podľa Stankeho začala normalizácia, čo sa prejavuje aj v riadení verejnoprávnej RTVS. Podľa sociologičky Eleny Kríglerovej súčasné Slovensko charakterizuje hlboká nedôvera v inštitúcie tejto krajiny. „Nepodarilo sa nám vybudovať funkčné a nezávislé inštitúcie. Každá nevyšetrená kauza traumatizuje spoločnosť a nedôvera sa prehlbuje,“ vyhlásila s tým, že takýto stav nahráva extrémistom.

Na Námestí SNP sa podľa medializovaných informácií zišlo vyše 45-tisíc ľudí, protest prebehol pokojne. Zhromaždenia sa konali aj v ďalších 34 mestách po celom Slovensku aj v zahraničí. „Pán premiér Peter Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker, čakáme, že presadíte jasné systémové zmeny vo fungovaní polície, súdov a prokuratúry. Inak prídeme znovu,“ uzavrela jedna z organizátorov zhromaždenia Karolína Farská s tým, že od vymenovania novej vlády prešlo desať dní, no zatiaľ neurobila nič.

Pochod za slušné Slovensko sa konal i v Nitre

Na Pochod za slušné Slovensko v Nitre dnes prišlo približne 2 000 ľudí. Trasa pochodu bola symbolická. Začala sa pred okresným úradom, v blízkosti ktorého sa nachádza Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študovala Martina Kušnírová. Dav prešiel okolo sídla katedry žurnalistiky, pôsobiska Jána Kuciaka, k Mariánskemu stĺpu na Svätoplukovom námestí, kde účastníci pochodu zapálili sviečky pri fotografiách zavraždeného páru.

Dnešný pochod bol bez pódia aj rečníkov. Zhromaždeniu sa prihovoril len jeden z organizátorov Jakub Prok, ktorý prečítal vyhlásenie. V ňom pripomenul, že od vraždy Kuciaka a Kušnírovej už uplynul viac ako mesiac. Za ten čas desaťtisíce ľudí v uliciach prinútili vládu prijať politickú zodpovednosť, no ich ďalšia požiadavka – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy páru a tiež všetkých káuz, na ktoré novinár Kuciak poukázal – zostáva nesplnená. Rovnako nesplnený je aj sľub ministra vnútra Tomáša Druckera vrátiť dôveru v orgány činné v trestnom konaní. „Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť ani to najzákladnejšie gesto – odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania,“ prízvukoval Prok.

Ľudia skandovali „odvolať“ a „do basy“, niektorí si so sebou priniesli aj transparenty s nápismi ako „Spravodlivosť pre súdruha Fica a jeho zločinecký gang“ alebo „Pán Drucker, uuuuuž?“ Na záver zaspievali slovenskú hymnu a dav sa rozišiel. Bol to v poradí štvrtý protest, ktorý zorganizovala občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Po predchádzajúcich zhromaždeniach dnes zvolili formu pochodu.

Ľudia sa zhromaždili aj Trnave

Požiadavky na výmenu policajného prezidenta Tibora Gašpara a na odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zazneli dnes okrem iných na ďalšom zo série zhromaždení Za slušné Slovensko na Trojičnom námestí v Trnave. Moderátor Tomáš Vravník upozornil aj na disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý informoval o možnej korupcii na najvyšších miestach, ale aj na situáciu v polícii či RTVS.

Emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák povedal, že lavína odvahy spôsobila také zmeny, ktoré dovtedy ľudia považovali za nemožné. “Smrť Jána Kuciaka v nás vzbudila záujem o veci verejné, záujem o pravdu a spravodlivosť. Vytvorila určitý druh búrky, ktorá sa valí Slovenskom a posúva nás ďalej. Je to udalosť tajomná, skoro biblická, keď smrť tvorí nový život, a ja verím, že žijeme chvíle toho nového života,“ povedal Bezák. Jeho vystúpenie asi päťsto prítomných ocenilo búrlivým potleskom. Ľudia o tom, že Bezák príde do Trnavy, nevedeli, pretože nechcel, aby o tom organizátori informovali.

K účastníkom zhromaždenia sa prihovoril aj Vladimír Oktavec, najvýraznejšia osobnosť udalostí z novembra 1989 v Trnave. “Ak sme v novembri 1989 vedeli zlikvidovať bez násilia diktatúru a priniesť demokraciu a slobodu, ja verím, že na jar 2018 sa nám bez násilia podarí priniesť na Slovensko aj slušnosť”. S konkrétnymi návrhmi na ozdravenie verejného života vystúpil Peter Wilfling z iniciatívy Chceme veriť. Potrebná je podľa neho odluka polície od ministerstva vnútra, otvorenosť pri výbere prokurátorov či dôveryhodný ústavný súd.

Prvé zo série zhromaždení Za slušné Slovensko sa v Trnave konalo 9. marca, zúčastnilo sa na ňom asi dvetisíc ľudí. O týždeň neskôr bola účasť približne rovnaká. V piatok 23. marca sa konal tichý pochod mestom, zúčastnilo sa na ňom asi päťsto ľudí.