Domáce Spoločnosť

Slovensko už druhý deň bojuje so snehom. Cez víkend ho ešte pribudne, pozor by si mali dať najmä rodičia malých detí

Odhŕňač snehu odhŕňa sneh.
Sneženie zasiahlo najmô severné oblasti Slovenska. FOTO TASR - Ján Krošlák

BRATISLAVA (Redakcia/TASR/SITA) – Slovensko už druhý deň bojuje s poriadnou snehovou nádielkou. Predpoveď na víkend hovorí jasnou rečou, snehu ešte pribudne. Niektoré obce na severe krajiny boli doslova odrezané od sveta. Nízke teploty ohrozujú najmä malé deti, rodičia by mali cez zimu dbať na teplé oblečenie a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporúča vynechať prechádzky s dojčatami a batoľatami.

 

Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu. Ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky. Hoci by zdravé dieťa malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka, v mrazivom počasí je potrebné obmedziť dĺžku pobytu batoľaťa vonku maximálne na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. “Dôležité je, aby bolo dostatočne oblečené, do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s batoľaťom radšej von nechoďte,” priblížila vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR Jana Hamade. Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je napoludnie, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty.

Predpoveď počasia na 4. januára 2019. Zdroj: SHMÚ

Netreba tiež zabúdať na teplé oblečenie, deky ale aj na ochranu pokožky. Tá je v zimnom období citlivá najmä na prechody medzi vykúrenými miestnosťami a chladným vzduchom vonku. Rodičia by tak mali siahnuť po mastnejších krémoch, ktoré detskú pokožku lepšie ochránia.

Hrozí tiež návrat chrípkovej sezóny. “Sú náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u nich ešte len vyvíja,  majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí.” Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazoch, v suchom vzduchu sa rozbíjajú na menšie časti a zostávajú v ňom dlhšie. “V zime sa okrem toho cievy na sliznici dýchacích ciest sťahujú a vírusy do organizmu preniknú ľahšie,” dodala Hamade.

Na severe pomáha kto môže

V roiebehu štvrtka napadol na niektorých miestach Oravy až meter snehu. Odľahlejšie osady a dediny ostali prakticky odrezané od sveta, so zlým počasím bojovali aj odhŕňače. V obciach pomáhali aj profesionálni a dobrovoľní hasiči, najmä s odpratávaním snehu z cestných komunikácií. Práve doprava bola kľúčovým problémom, mnohí ľudia sa nedokázali dostať do práce či z práce.

V Žilinskom kraji je ťažká a vyslobodzovacia technika používaná v oblastiach Oravská Lesná, Mútne, Novoť a Skalité. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, hasiči pomáhajú najmä pri sprístupňovaní ciest, vyslobodzovaní zapadnutých vozidiel, odstraňovaní popadaných stromov, v lokalite Mútne zároveň razia cestu ku kŕmidlám pre lesnú zver.

V Prešovskom kraji sa presúva ťažká a vyslobodzovacia technika z obce Ždiar do obcí Tatranská Javorina a Štrbské Pleso. V oboch lokalitách je veľa turistov, hasiči budú pomáhať pri sprístupňovaní cestnej komunikácie smerom k hranici s Poľskom a pri odstraňovaní veľkých nánosov snehu na cestách a parkoviskách.

Menšej snehovej nádielky sa dočkali aj Bratislavčania. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Víkend plný snehu

V sobotu bude zamračené, čaká nás občasné sneženie. Teploty dosiahnu -2 až 3 stupne C.
Na západnom Slovensku prevažne zamračené, sneženie. Najnižšie ranné teploty -5 až -8 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.
Na strednom Slovensku prevažne zamračené, sneženie. Najnižšie ranné teploty -6 až -11 a najvyššie denné -2 až 2 stupne C.
Na východnom Slovensku prevažne zamračené, sneženie. Najnižšie ranné teploty -6 až -10 a najvyššie denné -2 až 2 stupne C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -12 a najvyššia denná -2 stupne C.
Vo výške 1500 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -13 a najvyššia denná -3 stupne C.
Vo výške 2000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -14 a najvyššia denná -6 stupňov C.

Predpoveď počasia na 5. januára 2019. Zdroj: SHMÚ

V nedeľu bude prevažne polooblačno. Teploty sa budú pohybovať medzi -5 až 0 stupne C.
Na západnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -2 až -5 a najvyššie denné -3 až 0 stupne C.
Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -3 až -8 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.
Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -3 až -7 a najvyššie denné -5 až -1 stupeň C.

 Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -8 a najvyššia denná -7 stupňov C.
Vo výške 1500 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -11 a najvyššia denná -10 stupňov C.
Vo výške 2000 m prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota -14 a najvyššia denná -12 stupňov C.

Predpoveď počasia na 6. januára 2019. Zdroj: SHMÚ