Domáce Spoločnosť Top

Slovensko zastihlo silné sneženie. Na cestách vládne kalamita, počasie sa však zmeniť nemá

Viaceré cestné úseky zasiahlo silné sneženie. FOTO TASR - Dušan Hein

SLOVENSKO – Kombinácia vetra a silného sneženia narobila na slovenských cestách nemalé problémy. Viaceré cestné úseky hlásia čerstvú vrstvu snehu a vodiči si musia dávať pozor nielen na poľadovicu ale aj na snehové jazyky. Podľa informácií meteorológov sa však v najbližších hodinách k žiadnej zmene situácie neschyľuje.

 

Podľa aktuálnych informácií sú momentálne všetky diaľnice a rýchlostné cesty na našom území zjazdné. Netýka sa to však úsekov D1 Dubná skala – Turany, Ivachnová – Štrba, úseku D3 Svrčinovec – Skalité, úsekov R3 Trstená – Tvrdošín, Sedliacka Dubová – Široká a obchvat Hornej Štubne, kde robí problémy 1-3 cm hrubá vrstva čerstvého kašovitého snehu na vozovke.

Cesty I., II. a III. triedy sú zatiaľ zjazdné. Ako však upozorňuje slovenská správa ciest, “na severe stredného a východného Slovenska vozovky sú prevažne pokryté vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky 1-5 cm.” Vodiči by mali byť tiež výrazne opatrní na cestách v okolí Myjavy, Hnúšťe a v okrese Rimavská Sobota, kde je na cestách zľadovatelá centimetrová vrstva snehu.

Bohatú snehovú nádielku majú aj v obci Zubrohlava na Orave. Zubrohlava

Horské priechody sú zatiaľ prejazdné

Všetky horské priechody sú podľa Slovenskej správy ciest zjazdné. Veľká časť z nich má však povrch pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu hrúbky 1 – 3 cm. Na horských priechodoch Huty, Herlianske Sedlo a Podspády je to až 4-5 cm. 

Naopak, horské priechody Kremnické Bane, Homôlka, Šútovce, Ďurďošík, Dargov, Havran, Pezinská Baba, Látky-Prašivá, Soroška, Biela Hora, Skýcov a Chorepa hlásia suché až mokré cesty.

 

Zasnežená obec Kolačkov. Zdroj: SHMU

Viaceré obmedzenia aj uzatvorenie cesty

Kvôli hustému sneženiu je pre autá nad 10 metrov uzatvorený horský priechod Donovaly. Rovnako tak je pre väčšie vozidlá uzatvorený smerom od Banskej Bystrice aj Šturec.

Vodiči si musia dávať pozor aj na snehové jazyky a to v úsekoch Martin – Sučany a Východná – Važec, Sedmák – Drábsko a na horských priechodoch Čertovica, Besník a cestách v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa. Cesta medzi Štrbou a Šuňavou je kvôli silnému vetru a sneženiu uzatvorená úplne.

Znížená viditeľnosť je zasa na cestách v lokalitách Skalité, Čierne-Polesie, Svrčinovec, Čadca, Horelica, Brodno, Vrútky, Turany, Pastierske, Námestovo, Dolný Kubín, Pusté Pole, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa, Haligovce a Malý Lipník.

Úsek Srdiečko- Bystrá je prejazdný iba so snehovými reťazami.

Meteorológovia varujú pred vetrom a snehom 

Slovenský hydrometeorlogický úrad vydal pre niektoré regióny výstrahu pred nepriaznovým počasím. Upozorňujú na silný vietor na horách, ale aj na sneženie a tvorbu snehových jazykov a závejov. Ako informovala agentúra TASR, výstraha prvého stupňa pred vetrom platí dnes do 16:00 pre okresy Bratislava, Pezinok, Malacky, Nitra, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta a Trnava. Vietor môže podľa meteorológov dosahovať v nárazoch rýchlosť 45-55 km/h.

 

Zdroj: SHMU

 

Do piatku platí výstraha tiež pre regióny Banská Bystrica, Brezno, Spišská Nová Ves, pre takmer celý Prešovský kraj a celý Žilinský kraj. SHMÚ upozorňuje aj na tvorbu snehových jazykov a závejov.

Hydrometeorlogický úrad varuje tiež pred silným vetrom na horách. Pre okresy Žilina, Námestovo, Martin a Dolný Kubín platí do večera do 18.00 výstraha prvého stupňa.

Meteorológovia tiež infomovali, že na viacerých miestach na severe Slovenska napadlo 30 až 80 centimetrov nového snehu. Silné sneženie má okrem toho pokračovať aj naďalej. “Podľa našich staníc je v polohách do 1000 m aktuálne najviac snehu v Oravskej Lesnej, kde bolo ráno až 84 cm snehu,” uviedli. Nie všade však majú meracie stanice. Podľa nich je teda vysoko pravdepodobné, že aktuálne môžu byť na Kysuciach alebo Orave aj lokality s väčším množstvom snehu.

 

Zdroj: SHMU

 

Horskí záchranári varujú turistov

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby vzhľadom na pretrvávajúce mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, zvážili všetky svoje aktivity v horskom a vysokohorskom prostredí. “Vo Vysokých a Západných Tatrách upozorňujeme najmä na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Je výnimočné tým, že je veľmi lokálne. Na záveterných svahoch sú veľmi nestabilné snehové útvary, ktoré aj pri malom zaťažení môžu spôsobiť pád lavíny, obzvlášť na strmých svahoch,” povedal pre TASR Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Podľa jeho slov počas uplynulých dní a najmä v noci zo stredy a štvrtok napadlo v horách množstvo snehu a najmä v polohách nad 1500 metrov nad morom prevláda silný vietor. Ten môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 38 až 44 metrov za sekundu. V prípade, že sa ľudia do vyšších polôh vyberú, upozorňuje, že by mali byť veľmi obozretní a nemali by zabudnúť na lavínový výstroj a výzbroj. “Treba sa pripraviť aj na to, že teploty sa vo vysokohorskom prostredí pohybujú miestami až okolo mínus 20 stupňov Celzia, pričom vplyvom tohto vetra pocitová teplota môže byť ešte výrazne nižšia. Okrem toho chodníky veľmi rýchlo zafúkava, čiže pri zníženej viditeľnosti je veľmi ľahké stratiť orientáciu a v tomto počasí stratiť sa v horách, môže mať naozaj fatálne následky,” konštatoval Janiga. 

Hrozia lavíny

Vplyvom snehových prehánok a silného vetra vo Vysokých a Západných Tatrách stúplo vo štvrtok popoludní lavínové nebezpečenstvo na veľké, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach zatiaľ platí zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň.

Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby agentúru TASR informoval, že počas posledného a stále pretrvávajúceho sneženia napadlo vo Vysokých a Západných Tatrách do 80 centimetrov snehu. “Nový vetrom previaty sneh spôsobuje zvyšovanie lavínového nebezpečenstva. Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií. V týchto miestach je nový sneh sfúkaný do dosiek a vankúšov,” uviedol pre TASR s tým, že v niektorých prípadoch sa predpokladajú stredné a výnimočne aj veľké spontánne lavíny.

Galéria
Odhadzovanie snehu je tento rok drahšie. Zdroj: TASR – Ján Krošlák
Lopát sa dnes budú musieť chopiť mnohí. Zdroj: TASR – Ján Krošlák
Ilustračný záber. Zdroj: TASR – Ján Krolák
Na snímke polícia odstavuje kamióny nad 10 metrov pod horským priechodom Donovaly a Šturec FOTO TASR – Ján Krolák
Na snímke odhadzovanie snehu na horskom priechode Šturec 3. januára 2019. FOTO TASR – Ján Krošlák
Odhŕňač snehu odhŕňa sneh.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Ján Krošlák
navigate_before
navigate_next

Obce vyhlasujú mimoriadny stav

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovými prehánkami vyhlásili v uplynulých hodinách celkom v 12 obciach na území Žilinského kraja. Ako uviedla agentúra TASR, snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo, celkovo až osem z nich. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť a Zubrohlavu. V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.

Riaditeľ závodu Orava Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) Jozef Oršuliak informoval, že v Námestove aktuálne zasadá k obecným cestám krízový štáb. „V teréne sú momentálne všetky dostupné vozidlá, ktoré máme. Cesty v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo sú zjazdné. Cesty prvej triedy a rýchlostné komunikácie sú viac-menej mokré. Na cestách druhých a tretích tried je kašovitá vrstva snehu do piatich centimetrov,“ priblížil.

Mierne problémy sú podľa Oršuliaka na horskom priechode Príslop, ale napríklad aj na hornej Orave – v Mútnom či Sihelnom. „Na horských priechodoch fúka, stále sneží, pracujeme nonstop. Nočná zmena zostáva na dennú, denná na nočnú,“ dodal.

Hasiči posielajú techniku

(TASR) Hasičský a záchranný zbor posiela v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou a silným snežením do najzasiahnutejších lokalít Slovenska potrebnú techniku, ktorá zabezpečí priechodnosť ciest do ohrozených obcí. Týka sa to najmä lokalít na Orave, ako aj obce Ždiar v okrese Poprad. TASR o tom informovala hovorkyňa HaZZ Zuzana Farkasová.

“Hasiči zo Záchrannej brigády v Žiline budú so špeciálnou technikou dislokovaní v katastri obce Oravská Lesná a Skalité. Dobrovoľný hasičský zbor Pole s pásovým transportérom bol vyslaný do Námestova, svoju základňu opustilo aj niekoľko hasičov zo Záchrannej brigády v Humennom, ktorí s pásovým transportérom a traktor – bagrom smerujú do katastra obce Ždiar, okres Poprad,” spresnila Farkasová s tým, že priechodnosť ciest sa budú hasiči snažiť udržať aj z dôvodu nevyhnutného prevozu pacientov, liekov a zásobovania zasiahnutých obcí.