Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slovensko ZBROJÍ po novom aj s Američanmi: Bojové LIETADLÁ a výroba TOP munície pre UKRAJINU! Vieme, kto to zaplatí

Húfnica Zuzana 2. Zdroj: TASR / Jozef Ďurník

BRATISLAVA – Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Viaceré hlásia veľké zisky a zvyšujú výrobu. Najnovšie slovenské firmy uzavreli dohody s talianskym výrobcom bojových lietadiel. Ďalšia uzavrela partnerstvo s Američanmi. Núdza o prácu zjavne nebude. Výroba top produktu aj pre Ukrajinu prudko stúpne a zamestná stovky ľudí. S financovaním pomôže Únia. Vyvážať zbrane Slováci plánujú aj na druhý koniec sveta.

Zbrojársky priemysel na Slovensku zažíva oživenie, k čomu prispela ruská agresia na Ukrajine. Členské štáty EÚ začali navyšovať svoje vojenské rozpočty, ale záujem o zbrane zo Slovenska je až v ďalekej južnej Amerike či Ázii.

Spolupráca s americkým gigantom

Ako píšu Hospodárske noviny, v kurze sú aj slovenské zbrane od DMD Group, ktorá sa venuje vývoju a výrobe zbraňových systémov. V hre sú aktuálne dodávky pre Ukrajinu, Brazíliu aj Malajziu.

Ako v rozhovore pre HN prezradil generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva DMD Group Štefan Škultéty, o húfnicu Eva majú záujem v Malajzii. Brazília by zase mohla objednať desiatky kusov delostreleckého systému Zuzana 2. V oboch krajinách aktuálne prebieha tender.

Húfnica Zuzana 2. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Firma zároveň len nedávno oznámili spoluprácu aj s americkým zbrojárskym gigantom Oshkosh, od ktorého Slovensko obstaralo vozidlá 4×4. Ako uvádzajú HN, kooperácia s touto firmou má šancu nakopnúť objednávky napríklad delostreleckého systému Zuzana či slovenských UDS (univerzálnych dokončovacích strojov).

Skokové zvýšenie výroby munície a pomoc európskych peňazí

V dubnickom závode odklepli aj ambiciózny plán pre výrobu delostreleckej munície – a to zvýšenie produkcie do troch rokov až na päťnásobok. „Celkovo odhadujeme investíciu až na 50 miliónov eur,“ povedal riaditeľ Škultéty s tým, že prvá fáza rozširovania výroby za desiatky miliónov už prebieha.

Plán je do roku 2025 dosiahnuť ročnú produkciu munície na úrovni 150- až 160-tisíc kusov. Ide o žiadaný produkt aj pre Ukrajinu. V tejto súvislosti je v pláne zvyšovanie počtu pracovníkov v celej skupine. Tá mala vo svojich závodoch ešte v roku 2020 zhruba 530 ľudí, v tomto roku by to malo byť takmer 840 a do roku 2025 by počet pracovníkov mohol atakovať 1 200 ľudí, uvádzajú HN. S investíciou by mali pomôcť financie zo zdrojov Európskej únie.

Letecká bojová technika – silný partner pre Slovákov

Najnovšie so slovenským zbrojárskym biznisom začína spolupracovať aj taliansky koncern Leonardo. Veľká talianska zbrojárska firma, ktorá je zameraná na leteckú bojovú techniku, podpísala strategické dohody hneď s tromi slovenskými spoločnosťami.

A to so štátnymi Leteckými opravovňami Trenčín a s dvoma súkromnými firmami – tvorcom leteckých simulátorov Virtual Reality Media a firmou Slavia Production Systems, ktorá patrí českej strojárskej skupine Chropyňská Group a podľa svojho webu vyrába v Dúbravách pri Detve technologické prípravky.

Bojové lietadlo. Ilustračné foto. Zdroj: pixabay

Dohody podpísali zúčastnené strany počas nedávnych leteckých dní SIAF. Čoho presne sa týkajú dohody, spoločnosti nateraz nespresnili. Faktom však je, že Slováci získali nového, veľmi silného partnera.

V čom spočíva sila Talianov? Ako približuje Denník E, firma zameraná na lietadlá, helikoptéry aj drony dosahuje celosvetové tržby až 15 miliárd eur a po svete má vyše sto výrobných aj vývojových pracovísk s vyše 51-tisíc pracovníkmi. Jej zisk vlani dosiahol skoro jeden a štvrť miliardy eur. Leonardo je kľúčovým partnerom v hlavných medzinárodných programoch vrátane Eurofighter, GCAP a Eurodrone.