
BRATISLAVA – Slovenské zbrojovky zažívajú zlaté časy. Viaceré hlásia veľké zisky a zvyšujú výrobu. Najnovšie slovenské firmy uzavreli dohody s talianskym výrobcom bojových lietadiel. Ďalšia uzavrela partnerstvo s Američanmi. Núdza o prácu zjavne nebude. Výroba top produktu aj pre Ukrajinu prudko stúpne a zamestná stovky ľudí. S financovaním pomôže Únia. Vyvážať zbrane Slováci plánujú aj na druhý koniec sveta.
Zbrojársky priemysel na Slovensku zažíva oživenie, k čomu prispela ruská agresia na Ukrajine. Členské štáty EÚ začali navyšovať svoje vojenské rozpočty, ale záujem o zbrane zo Slovenska je až v ďalekej južnej Amerike či Ázii.
Spolupráca s americkým gigantom
Ako píšu Hospodárske noviny, v kurze sú aj slovenské zbrane od DMD Group, ktorá sa venuje vývoju a výrobe zbraňových systémov. V hre sú aktuálne dodávky pre Ukrajinu, Brazíliu aj Malajziu.
Ako v rozhovore pre HN prezradil generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva DMD Group Štefan Škultéty, o húfnicu Eva majú záujem v Malajzii. Brazília by zase mohla objednať desiatky kusov delostreleckého systému Zuzana 2. V oboch krajinách aktuálne prebieha tender.

Firma zároveň len nedávno oznámili spoluprácu aj s americkým zbrojárskym gigantom Oshkosh, od ktorého Slovensko obstaralo vozidlá 4×4. Ako uvádzajú HN, kooperácia s touto firmou má šancu nakopnúť objednávky napríklad delostreleckého systému Zuzana či slovenských UDS (univerzálnych dokončovacích strojov).
Skokové zvýšenie výroby munície a pomoc európskych peňazí
V dubnickom závode odklepli aj ambiciózny plán pre výrobu delostreleckej munície – a to zvýšenie produkcie do troch rokov až na päťnásobok. „Celkovo odhadujeme investíciu až na 50 miliónov eur,“ povedal riaditeľ Škultéty s tým, že prvá fáza rozširovania výroby za desiatky miliónov už prebieha.
Plán je do roku 2025 dosiahnuť ročnú produkciu munície na úrovni 150- až 160-tisíc kusov. Ide o žiadaný produkt aj pre Ukrajinu. V tejto súvislosti je v pláne zvyšovanie počtu pracovníkov v celej skupine. Tá mala vo svojich závodoch ešte v roku 2020 zhruba 530 ľudí, v tomto roku by to malo byť takmer 840 a do roku 2025 by počet pracovníkov mohol atakovať 1 200 ľudí, uvádzajú HN. S investíciou by mali pomôcť financie zo zdrojov Európskej únie.
Letecká bojová technika – silný partner pre Slovákov
Najnovšie so slovenským zbrojárskym biznisom začína spolupracovať aj taliansky koncern Leonardo. Veľká talianska zbrojárska firma, ktorá je zameraná na leteckú bojovú techniku, podpísala strategické dohody hneď s tromi slovenskými spoločnosťami.
A to so štátnymi Leteckými opravovňami Trenčín a s dvoma súkromnými firmami – tvorcom leteckých simulátorov Virtual Reality Media a firmou Slavia Production Systems, ktorá patrí českej strojárskej skupine Chropyňská Group a podľa svojho webu vyrába v Dúbravách pri Detve technologické prípravky.

Dohody podpísali zúčastnené strany počas nedávnych leteckých dní SIAF. Čoho presne sa týkajú dohody, spoločnosti nateraz nespresnili. Faktom však je, že Slováci získali nového, veľmi silného partnera.
V čom spočíva sila Talianov? Ako približuje Denník E, firma zameraná na lietadlá, helikoptéry aj drony dosahuje celosvetové tržby až 15 miliárd eur a po svete má vyše sto výrobných aj vývojových pracovísk s vyše 51-tisíc pracovníkmi. Jej zisk vlani dosiahol skoro jeden a štvrť miliardy eur. Leonardo je kľúčovým partnerom v hlavných medzinárodných programoch vrátane Eurofighter, GCAP a Eurodrone.