Regióny Trenčín Bánovce nad Bebravou

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov si volí nové vedenie

výstava, Za slobodu, protifašistickí bojovníci
Ilustračné foto Zdroj: TASR/Martin Baumann

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Viac ako stovka delegátov 18. zjazdu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) si v sobotu v Bánovciach nad Bebravou volí nové vedenie. Informoval o tom člen predsedníctva Ústrednej rady SZPB Martin Krno.

 

“Po štyroch rokoch máme riadny zjazd, ktorý bude rozhodovať aj o niektorých personálnych otázkach. Doterajší predseda Pavol Sečkár a niektorí podpredsedovia už vzhľadom na vek nekandidujú, dochádza k určite generačnej výmene,” skonštatoval Krno s tým, že kandidátmi na predsedu SZPB sú Viliam Longauer, Jozef Migaš, Juraj Odor a Jozef Ťažký.

Zjazd má podľa neho dať aj odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho smerovania SZPB. “Toto združenie sa potrebuje trošku zmodernizovať myslením i konaním a hľadať nejaké efektívnejšie formy na prácu s mládežou, ale i strednou generáciou,” zdôraznil. Ako dodal, aj napriek tomu, že priami účastníci oslobodenia postupne odchádzajú, starostlivosťou o nich sa práca SZPB nekončí.

Odkaz je stále aktuálny

“Ide v prvom rade o ten odkaz. Odkaz, ktorý sa v dnešnej dobe zdá byť čoraz aktuálnejší, keď sa stále častejšie objavujú rôzne formy pravicového extrémizmu a neofašizmu, keď je vojna na Ukrajine. Stále máme čo povedať, najmä keď školstvo nám v tejto oblasti zlyháva,” pripomenul Krno.

SZPB je organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá už 77 rokov združuje antifašisticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku. Ako nástupnícka organizácia Československého zväzu protifašistických bojovníkov má od roku 1993 vytvorenú sieť 35 oblastných a viac ako 600 základných organizácií po celom Slovensku, ktoré združujú približne 18-tisíc členov.