Spoločnosť Zahraničné

Slovinský minister vnútra odstúpil na protest proti vyšetrovaniu svojho kolegu

ilustračná foto Zdroj: TASR / AP

ĽUBĽANA – Slovinský minister vnútra Aleš Hojs sa v utorok vzdal svojej funkcie na protest proti vyšetrovaniu ministra hospodárstva, ktorý čelí obvineniam z pochybného obstarávania zdravotníckeho vybavenia počas koronavírusovej pandémie. Informovala o tom agentúra AP.

 

Hojs uviedol, že vyšetrovanie ministra hospodárstva Zdravka Počivalšeka je politicky motivované a namierené proti pravicovej vláde premiéra Janeza Janšu. Slovinské médiá uviedli, že polícia v rámci vyšetrovania Počivalšeka a ďalších podozrivých vykonala niekoľko domových prehliadok, pri ktorých boli podľa Hojsa porušené Počivalšekove práva. Hojs takisto kritizoval políciu, ktorá podľa neho slúži záujmom politikov a nechráni občanov, ale iba úzku skupinu ľudí pri moci.

Janša je lídrom protiimigračnej Slovinskej demokratickej strany (SDS). Premiérom sa stal začiatkom marca po januárovej rezignácii bývalého premiéra Marjana Šareca. Nová vláda čelí už niekoľko týždňov protestom, ktoré začali po zverejnení obvinení z pochybného obstarávania zdravotníckych pomôcok. Kritici takisto obvinili Janšu z pokusov o potláčanie slobody médií a iných slobôd v krajine.

Niektoré opozičné strany v utorok vyzvali celú vládu na rezignáciu. Demonštrácie proti vláde sa naposledy konali v slovinských mestách v sobotu. Ich účastníci obvinili vládu z korupcie a z autoritárskych ambícií. Aktivisti v Ľubľane spútali reťazou ruky sochy národného básnika Franceho Prešerena na protest proti Janšovým útokom na nezávislé médiá a odborníkov v oblasti kultúry.