Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Náhle zomrel bývalý ŠÉF v SIS! Išiel za deťmi, domov sa už NEVRÁTIL: Smútia za ním aj ministri, silné slová POLITIKOV

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

SLOVENSKO, ARIZONA – Smutná správa z prostredia politiky. Zomrel bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby a kresťanský disident Juraj Kohutiar. Na večnosť odišiel nečakane vo veku 62 rokov, keď sa vybral navštíviť deti v zámorí. Smútia za ním aj vrcholoví polici.

O smutnej správe informoval bývalý predseda KDH Ján Figeľ. “Odišiel veľmi blízky priateľ, kresťanský disident, dôsledný obhajca zodpovednej slobody, viery a rozumu, demokracie a spoločnej Európy,” uviedol. Ako dodal, Kohutiar bol jeho spolupracovník v KDH a statočný reprezentant demokracie a verejného záujmu v spravodajských službách SR.

Obrovský prínos, ako katolík vynikal toleranciou

Bol nielen spravodajský dôstojník, ale aj aktivista podzemnej cirkvi, prekladateľ a publicista. “Juraj bol vždy obhajcom slobody a demokracie. V 80. rokoch bol významnou osobnosťou slovenského disentu, po páde komunizmu sa významnou mierou zúčastňoval na budovaní nových spravodajských štruktúr demokratického Československa, neskôr samostatného Slovenska,” vyzdvihol jeho prácu pre portál Štandard bývalý minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko.

Ako priblížil, zomrel po krátkej chorobe. V utorok 19. decembra v Arizone v USA, kam pricestoval za svojimi deťmi. Príčinou smrti bol infarkt.

Jeho prínos pre krajinu zdôrazňuje aj Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov: “Mal obrovský a nezabudnuteľný podiel na budovaní spravodajských služieb na Slovensku, “ podotkla. Bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula pripomenul, že sa angažoval aj ako environmentalista a “treba ho vyzdvihnúť ako rozhľadeného katolíckeho intelektuála, ktorý vynikal svojou toleranciou a ohľaduplnosťou.”