SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel LEGENDÁRNY KŇAZ a strýko Bélu Bugára! Zachránil STOVKY ľudských životov: Mnohí na neho NEZABUDNÚ

DUNAJSKÁ STREDA/SOLDEN – Vo veku 95 zomrel v pondelok 9. októbra v talianskej obci Solden neďaleko Švajčiarska slovenský kňaz, filmár a záchranár horskej služby Jozef Hurton. Patrí do generácie kňazov ako náš zosnulý kardinál Jozef Tomko. Sprevádzal tiež kancelárku Angelu Merkelovú. Jeho synovcom je politik Béla Bugár. 

Jozef Hurton  bol nielen duchovným, ale zároveň aj filmovým dokumentaristom, publicistom a priekopníkom talianskeho alpského dobrovoľníctva. Založil prvú taliansku školu pre lavínových psov. „Jozef Hurton, rodák z Macova, vďačí komunistom za svoje šťastie. Keby nebol v lágri, nikdy by sa vraj nestal kňazom, ale lekárom. Po úteku z ČSSR vyštudoval teológiu v Ríme a stal sa farárom v alpskej dedinke Sulden. Bol svedkom viacerých nešťastí na horách, preto sa rozhodol vstúpiť do horskej služby, založiť školu pre lavínových psov a nakrúcať inštruktážne filmy o horách,“ uviedol pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska Marek Poláček, ktorý o ňom nakrútil film Cena človeka.

Významnú kňazskú i záchranársku službu otca Jozefa Hurtona si v týchto dňoch pripomenuli mnohé talianske médiá i štátna televízia RAI, či tlačová agentúra ANSA. Jozef Hurton v roku 1950 emigroval z Československa, kde bol prenasledovaný komunistickým režimom. V Taliansku sa stal kňazom. V roku 1960 v Soldene nahradil farára, ktorého zavalila lavína, a ktorého telo sa našlo až po tri a pol mesiaci. „Práve táto tragédia inšpirovala aj rozhodnutie, takmer druhé povolanie, otca Hurtona“, píše denník Avvenire, ktorý je pod záštitou Konferencie biskupov Talianska. Otec Hurton v Soldene začal čoskoro organizovať horskú záchrannú stanicu, ktorej bol v rokoch 1970 až 2000 zodpovedným vedúcim. Spolu s priateľom Fritzom Reinstadlerom založil prvú taliansku školu pre lavínových psov a neskôr rozšíril vrtuľníkovú záchrannú službu. „Počas štyridsiatich rokov pôsobenia vyhľadal telá viac ako dvesto obetí hôr, aby ich prinavrátil rodinám. Jeho život bol poctou horám a ľudskosti“, napísal o ňom denník Corriere del Trentino.

Otec Jozef v pastorácii formoval k tzv. horskej spiritualite a integrálnej ekológii. Na výletoch v horách sprevádzal stovky turistov, jedného sa zúčastnila aj Angela Merkelová, napísal portál Il giornale.it.

Jozef Hurton sa narodil 25. marca 1928 v Macove, v okrese Dunajská Streda. Keď po maturite v roku 1945 zistil, že na teológiu sa nedostane, prihlásil sa na lekársku fakultu, no na prijímacej skúške ho z politických dôvodov vylúčili. Krátko na to sa ocitol vo vojenskom pracovnom tábore v Libave na Morave. V roku 1950 ušiel do Rakúska a odtiaľ do Talianska. Kňazskú formáciu dostal v Pápežskom kolégiu sv. Jána Nepomuckého v Ríme, študoval na Pápežskej lateránskej univerzite. Sviatosť kňazstva prijal 16. 12. 1956 v Ríme.

Keďže na Slovensko sa vrátiť nemohol, zostal v severotalianskej diecéze Bressanone-Brixene. V roku 1958 sa vrátil do Ríma kvôli štúdiám na Pápežskom východnom inštitúte a na Pápežskej lateránskej univerzite dosiahol doktorát z teológie. Na Literárno-filozofickej fakulte Štátnej univerzity v Bologni dosiahol postgraduálny diplom v štúdiu ravenského a byzantského umenia. V roku 1960 sa stal farárom vo vysokohorskej alpskej oblasti Solda-Sulden, kde pôsobil až do dôchodku v roku 1999. V roku 1970 sa stal členom talianskej štátnej horskej služby v Solda-Suldene.

 

Vo veku 95 zomrel slovenský kňaz Jozef Hurton. Zdroj: Archív Mareka Poláčeka

 

 

 

 

 

Viac o téme: Alpy, Béla Bugár, farár, kňaz, Macov, pohreb, Sölden, záchranár

Súvisiace články